System kaucyjny to mechanizm, dzięki któremu możliwy jest zwrot butelek PET i szklanych oraz puszek, który w Polsce będzie obowiązkiem od 2025 roku. Choć do tego terminu zostało jeszcze trochę czasu, wiele sieci handlowych już teraz angażuje się w testowanie najlepszych i wygodnych rozwiązań dla swoich klientów.
Oddaj odpady i odbierz korzyści
System kaucyjny jest formą zwrotu naszych odpadów, takich jak butelki typu PET, butelki szklane oraz puszki. Zgodnie z regulacjami, od 1 stycznia 2025 roku na terenie naszego kraju obowiązkowe będzie naliczanie pewnej kwoty za zakup produktu w jednym z wymienionych opakowań. Opłata, nazywana kaucją, będzie mogła wrócić do klienta, jeśli ten zdecyduje się na zwrot butelek czy puszek.
Z uwagi na zapowiadany system sieci handlowe już teraz przygotowują swoje obiekty oraz kupujących na nadchodzące zmiany. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest inwestycja w automaty. Jedną z sieci, która podjęła się tego zadania jest Biedronka. Sklep rozpoczął testy automatu, gdzie za każdą butelkę klient otrzymuje zwrot na voucher w wysokości 5 groszy do wykorzystania w Biedronce.
Sklepy, które umożliwiają zwrot butelek i puszek
Do sprawy nieco inaczej podeszła Żabka, gdzie zwrot opakowań odbywa się już od kilku lat, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest on realizowany poprzez sprzedawcę. Jego zadaniem jest „skasowanie” przyniesionych pojemników, natomiast klient zyskiwał za to 10 żappsów, czyli punktów zapisywanych w aplikacji. Sieć zainwestowała także w ekomaty, które działają automatycznie, jednak mechanizm jest taki sam.
Teraz Żabka nieco zmienia podejście i zwrot butelek oraz puszek może pozwolić na otrzymanie bonu rabatowego o wartości 50 groszy za każde opakowanie. Można go wykorzystać na zakup napoju w puszcze lub butelce PET. Opcja ta obowiązuje jednak póki co tylko w części sklepów zlokalizowanych w Zielonej Górze i Bydgoszczy.
Podobne rozwiązanie zastosowała sieć Delikatesy Centrum, gdzie od roku można spotkać butelkomat. Zwrot butelek i puszek skutkował wydaniem bonu, który mógł zostać zrealizowany w kasach sklepu. Pilotażowy, warszawski automat w każdym tygodniu przyjmuje od klientów około 825 opakowań, co jest odpowiednikiem 24% sprzedawanych produktów w opakowaniach PET, butelkach szklanych oraz puszkach.