Ministerstwo Cyfryzacji z Krzysztofem Gawkowskim na czele powołało zespół doradczy w zakresie AI. Grupa „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski” została złożona z ekspertów i specjalistów, którzy wywarli wpływ na światowym rynku w zakresie licznych technologii.
Przyszły udział AI w zarządzaniu Polską
Sztuczna inteligencja jest już ogólnodostępna, a jej narzędzia garną się do każdego aspektu naszego życia, pracy i nauki. Konieczne jest jednak jej uregulowanie, czym intensywnie zajmuje się m.in. Unia Europejska. Potencjał technologii AI jest ogromny i w wielu dziedzinach może uprościć, przyspieszyć i zoptymalizować podejmowane działania.
Dlatego też Minister Cyfryzacji wraz z obecnym Wicepremierem powołali zespół doradczy o nazwie PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski. Jego zadaniem będzie przekazywanie rekomendacji dla rządzących w określaniu dziedzin, w których AI mogłaby usprawnić działanie naszego państwa. Na początek zespół wyznaczył dziesięć obszarów zastosowania sztucznej inteligencji, a wśród nich znalazło się zagadnienie bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego, skuteczności państwa i rozwoju.
Sztuczna inteligencja w rękach polskich ekspertów
Powołana grupa ekspertów – przedsiębiorców, przedsiębiorczyń, naukowców i informatyków – oczekuje, że efekty mogą zostać zauważone w trzech głównych strefach pracy naszego państwa. Mają one przede wszystkim objąć przyspieszenie prac analitycznych np. w kwestii wydawania prostych i szybkich decyzji formalnych. Sztuczna inteligencja miałaby zająć się również porządkowaniem niespójnych przepisów, które każdego dnia trudzą Polaków, a także tworzyć strategie w zarządzaniu naszym krajem.
Zespół ma pracować pro bono i został złożony z polskich specjalistów, którzy w ciągu ostatnich kilku lat wykazali się ogromną wiedzą z zakresu sztucznej inteligencji. Pomysłodawcą został Miron Mironiuk, założyciel firmy Cosmose AI, która wzbudziła zainteresowanie technologicznego świata. Wśród ekspertów pojawili się także:
- Agnieszka Mikołajczyk Bareła z Voicelab.AI,
- przedsiębiorczyni Kamila Staryga,
- Marek Cygan – profesor Uniwersytetu Warszawskiego i założyciel Nomagic,
- programista Tomasz Czajka, który uczestniczył w tworzeniu oprogramowania dla kosmicznego pojazdu marki SpaceX,
- Karol Kurach, od lat zajmujący się głębokimi sieciami neuronowymi,
- Łukasz Kidziński, specjalista z dziedziny bioinformatyki i naukowiec z Uniwersytetu Stanforda, założyciel Saliency AI.