Żyjemy w czasach, w których technologia zmienia każdy aspekt naszego życia – od sposobu komunikacji po to, jak pracujemy. Nie inaczej jest w branży transportowej, gdzie Grupa Raben wprowadza nowe narzędzie do rekrutacji i szkoleń pracowników, które łączy świat VR z realnymi wyzwaniami.
Nowe sposoby szkolenia kierowców
Wyobraź sobie, że możesz przejść pełne szkolenie na stanowisko kierowcy ciężarówki, zanim w ogóle usiądziesz za prawdziwą kierownicą. VR Truck Simulator wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości do symulacji warunków drogowych, dając kierowcom bezcenne doświadczenie przed ich samodzielnym wyjazdem.
To pierwsze takie urządzenie w strukturach operatora logistycznego, które w pełni oddaje warunki prowadzenia pojazdu ciężarowego, a jego mobilność (zabudowa kontenerowa) pozwala na wykorzystanie w różnych lokalizacjach na terenie Europy.
Symulator został opracowany przez firmę Best Truck Driver z Poznania i dostosowany do wymagań Grupy Raben. Wyposażono go w oryginalną kierownicę oraz fotel. Dokładnie naśladuje środowisko pracy wewnątrz kabiny ciężarówki, dając możliwość ćwiczenia manewrów w sytuacjach bardzo podobnych do tych, które kierowcy mogą napotkać na drogach – od manewrowania w ograniczonej przestrzeni różnymi typami pojazdów (ciągnik + naczepa, zestawy z wymiennymi nadwoziami BDF ), po reakcję na nieprzewidziane sytuacje.
Dzięki wykorzystaniu gogli VR i trzech ekranów LCD, użytkownicy zanurzają się w wirtualny świat, który wiernie odtwarza różnorodne scenariusze drogowe i pogodowe, oferując głębokie i realistyczne wrażenia z jazdy.
Proces finalnego wdrożenia wymagał od nas wieloetapowych przygotowań. Istotne było dostosowanie i skalibrowanie samego symulatora, związane z dobraniem optymalnych warunków drogowych oraz uwzględnieniem praw fizyki, wynikających z zachowania się 40-tonowego zestawu ciężarowego na drodze.
Maciej Zawada
Plany sięgają daleko
Pilotażowa faza projektu, która miała miejsce w 2023 roku, wykazała ogromny potencjał VR Truck Simulatora, który już teraz stanowi cenny element w procesie szkolenia i rekrutacji w Grupie Raben. Z biegiem czasu, jeśli narzędzie to sprawdzi się w praktyce, planowane jest jego wprowadzenie również w innych oddziałach firmy w Europie.
Na ten moment jest wykorzystywany w Polsce i Czechach. Inwestując w takie technologie, firma nie tylko podnosi standardy szkoleniowe, ale również przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.