Czy używanie gogli VR jest bezpieczne dla oczu?
Gogle VR (fot. Pixexid)

Czy używanie gogli VR jest bezpieczne dla oczu?

Wirtualna rzeczywistość to dziś gorący temat. Gry, filmy, spotkania – wszystko to można już robić w VR. Ale pojawia się pytanie: czy to bezpieczne dla naszych oczu? Czy naprawdę trzeba obawiać się o wzrok, gdy zakładamy gogle VR? Spójrzmy na fakty i mity.

Niszczycielska moc ekranów – to mit

Zapewne nie raz słyszeliście te słowa, że siedzenie blisko ekranu telewizora zepsuje oczy. Okazuje się, że to mit. Tak samo jest z gadżetami służącymi do odkrywania wirtualnej rzeczywistości. Ludzie używający VR, na przykład gogli Vision Pro czy Meta Quest, skarżą się czasem na zmęczenie oczu, ale to nie znaczy, że ich wzrok jest na stałe uszkodzony. To normalne, że przy długim patrzeniu na jakikolwiek ekran nasze oczy mogą się męczyć. Tak naprawdę, męczą się, nawet gdy czytamy ulubioną książkę.

Faktem jest, że podczas oddawania się rozrywce w VR oczy pracują inaczej niż zwykle. Dlatego też prawdopodobne jest, że w pewnym momencie zaczniemy odczuwać ich suchość czy mogą stać się podrażnienie. Dzieje się tak ze względu na to, że grając, rzadziej mrugamy, koncentrując wzrok na wirtualnym świecie. I, choć może to być dość niekomfortowe, to jednak nie jest szkodliwe.

Zdarza się, że użytkownik w czasie sesji odczuwa zawroty głowy czy nudności, jednak to wynika z tego, jak nasz mózg reaguje na ruchome obrazy. To wszystko to są chwilowe reakcje, które mijają w momencie zdjęcia gogli i zakończenia ich używania.

Jak korzystać z VR, by chronić oczy?

Na początku warto zaznaczyć, że według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Okulistyczne, korzystanie z zestawów VR nie jest szkodliwe dla zdrowia oczu. Jak twierdzi jeden z okulistów dziecięcych, Stephen Lipsky, ograniczenia wiekowe (gogle polecane są powyżej 13 lat) stosowane przez producentów tej technologii, mogą mieć sens jedynie w przypadku treści. Jednak jeśli chcemy uniknąć ewentualnych podrażnień i dyskomfortu odczuwanego podczas użytkowania, warto pamiętać o kilku zasadach.

Firmy takie jak Apple, czy Meta zachęcają do robienia przerw co 20-30 minut i patrzenia przez 20 sekund, na coś oddalonego o co najmniej około 6 metrów od nas — to ma zrelaksować nasz wzrok. Wybierając sprzęt, zwracajmy uwagę na jego dopasowanie, tak by był najbardziej komfortowy dla nas. Ewentualnie, w razie potrzeby, zawsze można sięgnąć po nawilżające krople do oczu, które powinny zniwelować odczucie suchości.

Jedno jest pewne, VR to fascynujący świat, ale jak z każdą technologią, warto używać jej z głową. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i reagować na sygnały, które wysyła.