Symulator Genesis (źródło: Deakin)
Symulator Genesis (źródło: Deakin)

Symulator Genesis wspomoże badania nad mobilnością

Na australijskiej uczelni pojawił się nowy symulator o nazwie Genesis. Pozwala na ćwiczenie i udoskonalanie jazdy, ale przede wszystkim będzie stanowić wsparcie dla testów i procesu powstawania prototypów przyszłych pojazdów.

Genesis jedynym uczelnianym symulatorem na świecie

W Australii powstał i został już uruchomiony symulator Genesis, który ma udostępniać większe możliwości badawcze oraz ułatwić tworzenie nowych, innowacyjnych technologii dedykowanych dla mobilności i przemysłu. Wart 9 milionów dolarów sprzęt trafił do Deakin University w stanie Wiktoria i jest wspierany przez Victorian Higher Education State Investment Fund (VHESIF).

Symulator został opracowany przez brytyjską firmę Ansible Motion i jest jedynym tego typu na świecie uczelnianym symulatorem. Realistyczne projekcje odbywają się na 5-metrowym ekranie 360 stopni, który cechuje wysoki poziom grafiki i obrazów, dzięki czemu symulacja jest niezwykle wciągająca. Ponadto Genesis gwarantuje wysokiej jakości efekty dźwiękowe, a sam symulator porusza się tak, aby cały proces ćwiczeń czy badań możliwie najlepiej odzwierciedlał rzeczywistość.

Symulator Genesis (źródło: Deakin)
Symulator Genesis (źródło: Deakin)

Po co uczelni taki symulator?

Genesis ma wspomagać badania w zakresie mobilności i rozwoju przemysłu, również w kwestii testowania i projektowania nowych, przyszłych samochodów. Symulator ma też umożliwić opracowywanie systemów służących poprawie bezpieczeństwa oraz prowadzić szkolenia kierowców, a także umożliwić łatwiejsze i bardziej precyzyjne tworzenie prototypów pojazdów.

Obecnie, Instytut Badań i Innowacji Inteligentnych Systemów (IISRI), w którym ulokowano nowy sprzęt, posiada już siedem najbardziej nowoczesnych symulatorów, których wartość przekracza 70 milionów dolarów.

„IISRI ma ponad 15-letnie doświadczenie w badaniach nad symulacjami ruchu i jest siedzibą największego w Australii multidyscyplinarnego zespołu światowej klasy badaczy mobilności i doktorantów.”

Julie Owens, profesor, pełniąca rolę zastępcy rektora ds. badań w firmie Deakin