Do zbioru informacji Google Arts & Culture dołączyła niezwykła, szczegółowa historia na temat popularnego brytyjskiego zamku Tower of London. Teraz każda osoba z całego świata może wirtualnie odwiedzić zakątki obiektu, również te niedostępne dla zwiedzających. Na platformie pojawiła się także teatralna podróż o wyjątkowej kurtynie, która zawisnęła w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z okazji 130 rocznicy jego powstania.
Portal o historii, nauce i dziełach
Google Arts & Culture to zyskujący na popularności portal, który łatwo otworzymy na komputerze w przeglądarce czy też w telefonie lub tablecie za pośrednictwem aplikacji mobilnej z Androidem lub opartym o iOS. Przystępnie przedstawiony zbiór informacji to sposób na zapoznanie się z historią, ciekawostkami, istotnymi odkryciami czy różnorodnymi dziełami artystycznymi, ulokowanymi w muzeach na całym świecie.
Poza tym Google Arts & Culture zawiera ciekawe gry, dzięki którym można sprawdzić swoją wiedzę czy skorzystać z technologicznych rozwiązań, m.in. opartych o sztuczną inteligencję. Jednym z przykładowych funkcji rozrywkowych jest Art Selfie 2, pozwalające na przetworzenie swojego wizerunku i ulokowanie go na znanych obrazach czy w popularnych sceneriach.
Nowości w Google Arts & Culture
Teraz Google Arts & Culture zyskał kolejne możliwości. Tym razem użytkownicy mogą odbyć wirtualną podróż do czasów królów, królowych oraz więźniów, którzy przez 1000 lat brali udział w historii i wydarzeniach Tower of London. Zamek ten został wzniesiony dla Wilhelma Zdobywcy już w 1078 roku. Teraz natomiast jest to jeden z najbardziej popularnych obiektów zabytkowych na terenie Wielkiej Brytanii.
Google Arts & Culture „otwiera wirtualne drzwi” przed żądnymi wiedzy turystami, którzy nie mają możliwości osobiście zwiedzić tego wyjątkowego zabytku. Platforma umożliwia „wejście” także do tych miejsc, których nie można zobaczyć na żywo, takich jak na przykład Dom Króla. Użytkownicy mogą poznać ciekawostki na temat samego budynku, jak i dzieł – malowideł i obrazów – oraz historię Klejnotów Koronnych.
Platforma technologicznego giganta udostępnia także informacje z polskich muzeów czy ciekawych lokalizacji. Z okazji 130 rocznicy Teatru Słowackiego, którą okrzyknięto nazwą „Kurtyna Kobiet”, stworzono zbiór informacji na temat wydarzenia, mającego miejsce 17 grudnia 2023 roku. Podczas święta uroczyście zaprezentowano wyjątkową kurtynę o wymiarach 10,33 na 11,9 metra, będącą wyrazem solidarności z kobietami, na której widnieją nazwiska 130 słynnych Krakowianek, mających znaczny udział w sferze społecznej, patriotycznej lub artystycznej.
Niezwykła „Kurtyna Kobiet” przedstawia także liczne postaci, a każda z nich została ręcznie wyhaftowana. Wyjątkowa jest też technika wykonania samej tkaniny – tkaczki z Podlasia wykonały ją z przędzy wełnianej na tradycyjnych, drewnianych krosnach.