Google Arts&Culture to przedsięwzięcie internetowe, które otwiera przed użytkownikami dosłownie cały świat, pozwala poznać historię, zabytki oraz inspirujące postaci. Technologiczny gigant ponownie powiększa gamę wyjątkowych miejsc, tym razem o włoski region Apulia, gdzie znajdują się trzy zabytki UNESCO.
Nowe zabytki UNESCO w Google Arts&Culture
Użytkownicy Google Arts&Culture mogą już teraz zapoznać się z historią Apulii – włoskiego regionu, który wypełniony jest zabytkowymi budynkami, otoczonymi przyrodą. To właśnie tam podróżnicy mogą doświadczyć magii płynącej z trzech obiektów należących do światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Wśród wspaniałych budowli, o których można teraz sporo dowiedzieć się w Google Arts&Culture, znalazł się zamek Castel del Monte. Został on wzniesiony w 1240 roku przez cesarza Fryderyka II Hohenstaufena, a już od 27 lat widnieje na liście UNESCO. Jego największą ciekawostką jest wyjątkowa konstrukcja i architektura, która skupia się wokół cyfry osiem. Można ją zauważyć nie tylko w kształcie budynku, posiadającego osiem słupów, ale również w ośmiokątnym dziedzińcu, liczbie pokoi czy układach rzeźbionych na ścianach kwiatów czy liści, znajdujących się zawsze w grupach po osiem sztuk.
Sanktuaria, domy Trulli i ogrom informacji
Google Arts&Culture pozwoli poznać także Monte Sant’Angelo, czyli miejscowość, w którym znajduje się jedno z najbardziej słynnych sanktuariów oddanych czci świętego Michała Archanioła. Do groty przybywało przez lata mnóstwo pielgrzymów, świętych, a także papieżów czy królów.
Wśród włoskich zabytków, które trafiły do biblioteki znalazły się także Trulli w Alberobello, czyli domy zbudowane w planie koła. Ich cechą charakterystyczną są dachy w kształcie stożka oraz kamienne ściany. Budynki te zamieszkiwane były przez ludność już około tysiąca lat temu.
Zbiór Google Arts&Culture to ciekawa biblioteka wiedzy, która zawiera także interaktywne formy poznawania wyjątkowych miejsc, zabytków oraz sztuki, również naszego kraju. Wśród propozycji można odnaleźć m. in. Kraków-wow!, gdzie pojawiły się legendy oraz tajemnice miasta, a także zbiory pochodzące z najpopularniejszych polskich muzeów.