Aktualizacja Matter do wersji 1.2 (źródło: CSA)
Aktualizacja Matter do wersji 1.2 (źródło: CSA)

Aktualizacja Matter: wersja 1.2 objęła istotne urządzenia domowe

Standard Smart Home’u, znany jako Matter, wreszcie otrzymuje nową wersję o numerze 1.2. W ramach aktualizacji do gamy obsługiwanych urządzeń dołącza aż dziewięć typów domowych sprzętów, które staną się teraz jeszcze bardziej inteligentne. Jakie kategorie mogą być teraz obsługiwane i dlaczego to takie istotne?

Standard Matter staje się jeszcze lepszy

Inteligentny dom powinien kojarzyć się nam z systemem smart urządzeń, które idealnie ze sobą współpracują. Niestety, wielu z nas doświadczyło sytuacji, gdy taki stan wcale nie jest nie jest taki łatwy do uzyskania, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami sprzętów pochodzących od różnych producentów.

Rynek inteligentnych urządzeń zaczyna się wypełniać, domy także, a co na to nasze smartfony? Wręcz „pękają w szwach” od nadmiaru aplikacji różnych producentów, obsługujących pojedyncze sprzęty. Już nie wspominając o trudnościach związanych z automatyzacjami czy scenami.

Rozwiązaniem na ten problem miał być standard Matter, który jednak dość powoli się rozwija, choć to w sumie nie powinno dziwić. Kolejni producenci dołączają swoje urządzenia do obsługi tego standardu inteligentnego domu, dzięki czemu nasze ekosystemy tworzone w obrębie jednej aplikacji mogą być coraz lepsze i zdecydowanie bardziej zgrane.

Connectivity Standards Alliance (CSA), czyli organizacja, która jest odpowiedzialna za tworzenie Matter, pochwaliła się kolejnymi zmianami w standardzie. Aktualizacja do wersji 1.2 będzie teraz obsługiwała kolejne dziewięć typów urządzeń domowych.

Jakie sprzęty mogą być teraz obsługiwane przez Matter?

Wśród nowych sprzętów, które producenci mogą teraz odznaczać certyfikatem obsługujących standard Matter znalazły się inteligentne lodówki, klimatyzatory pokojowe, które są uzupełnieniem dotychczas obsługiwanych elementów HVAC i termostatów, a także zmywarki, pralki oraz automatyczne odkurzacze. Poza tym standard w wersji 1.2 trafia także do alarmów dymu, tlenku węgla, czujników odpowiedzialnych za pomiar parametrów jakości powietrza, a także oczyszczaczy czy wentylatorów.

To jednak nie wszystko, co nadchodzi wraz z najnowszą aktualizacją. Do obecnie obsługiwanych urządzeń dodano ulepszenia w specyfikacji, m. in. dodano europejską wersję zamków do drzwi zatrzaskowych czy ryglowych czy też opis wyglądu poszczególnych sprzętów.

Matter 1.2 przynosi także nową formę obsługi platform w pakiecie dla programistów, dzięki czemu proces dodawania nowych platform może stać się łatwiejszy, a co za tym idzie szybszy. Jak zapowiada CSA, w najbliższych miesiącach gama obsługiwanych przez standard sprzętów będzie sukcesywnie się powiększała. Przewiduje się również, że Matter otrzyma w 2024 roku dwie kolejne aktualizacje.