Kurz po konferencji WWDC 2022 dopiero opada – od teraz deweloperzy będą mogli zapoznać się ze zmianami w nowych wersjach oprogramowania, a w ciągu najbliższych kilku tygodni trafią one do wszystkich chętnych. Sprawdźmy, jakie zmiany przygotowało Apple dla użytkowników w aplikacji Dom i jak ich obecność wpłynie na zarządzanie systemami Smart Home.
Nowa aplikacja Dom z lepszym interfejsem
Podczas WWDC ujrzeliśmy masę ciekawych zmian nadchodzących do systemów na urządzenia Apple. Jedną z nich jest przeprojektowana aplikacja Dom, która pozwoli jeszcze łatwiej zarządzać wszystkimi urządzeniami w naszym domu.
Jedną z najważniejszych zmian jest nowy, przeprojektowany interfejs aplikacji. Apple postanowiło połączyć zakładki „Dom” oraz „Pokoje” w jedną, spójną kartę, oferującą wygodny widok wszystkich pomieszczeń w formie listy. Bez wątpienia ułatwi to nawigację po nowej aplikacji i rozeznanie w naszych inteligentnych urządzeniach.
Na jej szczycie znalazły się filtry, pozwalające szybko skupić się na wybranych aspektach naszego domu, takich jak oświetlenie czy temperatura. Dzięki temu możemy szybko zarządzać światłami czy zamkami w wielu pomieszczeniach, nawet jeśli posiadamy całą masę urządzeń Smart Home podpiętą do aplikacji.
Poniżej znalazły się poszczególne elementy, takie jak szybki podgląd kamer bezpieczeństwa, predefiniowane sceny automatyzacji oraz urządzenia skategoryzowane według przypisanego im pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na nowe ikony urządzeń, takie jak różne rodzaje lamp i żarówek, które można im przypisać dla zwiększenia czytelności całego interfejsu.
Matter wiele znaczy dla Apple
Niesamowicie rzadko się zdarza, że Apple promuje rozwiązania, które nie zostały przeznaczone ekskluzywnie na produkty z logo nadgryzionego jabłka. Podczas WWDC 2022 producent postanowił wydzielić fragment prezentacji by zakomunikować o nadchodzącym standardzie Matter, który już wkrótce trafi do wielu urządzeń Smart Home na całym świecie.
Równocześnie poinformowano, że przeprojektowana aplikacja Dom jest w pełni gotowa na nadejście nowego, zunifikowanego standardu urządzeń Smart Home, co ma zapewnić jej użytkownikom dostęp do jeszcze większej liczby urządzeń domowych. Co więcej, dzięki korzystaniu z aplikacji Dom do sterowania swoimi produktami można będzie korzystać ze wszystkich dobrodziejstw ekosystemu Apple, takich jak integracja z asystentką głosową Siri.
Oczywiście, korzyści z tej integracji nie są jednostronne – w systemie HomeKit od bardzo dawna brakowało całej masy urządzeń, które mogą nareszcie zostać udostępnione użytkownikom w ramach jednej aplikacji. Wielu osobom brakowało tu przede wszystkim wsparcia dla robotów sprzątających, które po premierze Matter będą mogły zawitać do nowej aplikacji Dom.
Systemy iOS 16, iPadOS 16, macOS 13, watchOS 9 i tvOS 16 wspierające nowości w HomeKit i zmiany w aplikacji Dom trafiły do pierwszych deweloperów. Już w przyszłym miesiącu będą one dostępne w ramach publicznej bety, natomiast jesienią trafią do każdego posiadacza zgodnych urządzeń.