Planeta skalista
fot. GooKingSword | Pixabay

Teleskop Jamesa Webba przyjrzał się Marsowi. Co kryje czerwona planeta?

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to zdecydowanie jedno z najpotężniejszych obserwatorium, jakimi dysponuje NASA (i oczywiście naukowcy z innych organizacji). Pozwala nam zobaczyć Wszechświat w tak wyraźny sposób, jak nigdy wcześniej. Nie oznacza to jednak, że wykorzystywany jest do patrzenia w najdalsze zakątki kosmosu. Astronomowie przyjrzeli się naszej sąsiedniej planecie – Marsowi – i dowiedzieli się kilku nowych informacji.

Teleskop Jamesa Webba „patrzy” na Marsa. Co widzi?

Najpierw Jowisz, teraz Mars. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w ostatnich tygodniach wykonuje swoje pierwsze zdjęcia planet Układu Słonecznego, mimo że oczywiście do tego nie został stworzony – co spowodowało pewne problemy – ciało niebieskie okazało się zbyt jasne, żeby go dobrze uchwycić. Naukowcy jednak poradzili sobie z kłopotem, wykorzystując bardzo krótkie czasy naświetlania.

Najnowsze fotki czerwonej planety, wykonane przy użyciu kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam), dają nam kilka ciekawych informacji – m.in. na temat jej atmosfery. Co więcej, została ona przebadana wbudowanym spektrografem teleskopu.

Mars Teleskop Jamesa Webba zbadany
fot. NASA

Skład atmosfery może odpowiedzieć na wiele pytań

Basen Hellas, położony na południowej półkuli planety o szerokości 1930 km, okazuje się być ciemniejszy niż jego otoczenie, co jest spowodowane przechodzeniem światła przez atmosferę planety, w której to jest ono pochłaniane przez dwutlenek węgla. Ponadto obok dwutlenku i tlenku węgla okazuje się, że atmosfera Marsa może skrywać znaczące pewne ilości metanu, co sugerują również dane z łazików badających jego powierzchnię.

Teleskop Jamesa Webba przyjrzał się Marsowi. Co kryje czerwona planeta?
fot. NASA

Pomiary ExoMars jednak tego nie potwierdzają, a więc sprawa musi zostać jeszcze zbadana, a Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba może w tym pomóc. Dlaczego istnienie metanu jest tak ważne? Obecność tego gazu może wskazywać na to, że planeta w przeszłości cechowała się pewną aktywnością biologiczną – a więc, że było tam kiedyś życie.

Właśnie dlatego zbadanie składu atmosfery wydaje się tak istotne – prawdopodobnie pomoże zwizualizować przeszłość i ewolucję naszego Układu Słonecznego.