ładowarka tesla samochód elektryczny
(fot. pixabay.com)

Tanio to już było. Tesla podnosi ceny za ładowanie w Polsce

Niestety, rosnące ceny prądu prawdopodobnie odczują również właściciele elektryków. Tesla zdecydowała się właśnie podnieść ceny ładowania na Superchargerach w Polsce.

Jeżdżenie elektrykiem będzie kosztowało więcej

Delikatnie mówiąc, ceny energii w przyszłym roku nie będą wyglądać zbyt przyjemnie. Oczywiście rząd szykuje limit zużycia energii 2000 kWh, który ma gwarantować niższe rachunki za prąd, ale w wielu domach ten limit z pewnością zostanie przekroczony.

Warto zauważyć, że podwyżki mogą odczuć również właściciele elektryków, zarówno ładujący auta w domu, jak i na publicznych ładowarkach. Należy odnotować, że elektryki często zużywają od około 15 do nawet 30 kWh na 100 km. Dodatkowo uzupełnienie akumulatora do pełna może zabrać nawet 70 czy 90 kWh energii z gniazdka. Możliwe więc, że limit ustanowiony przez rząd szybko się skończy.

Sporo będzie tutaj zależało, jak ładujemy samochód. W końcu nie brakuje osób, które korzystają chociażby z fotowoltaiki, nie przejmując się zbytnio podwyżkami. Niestety, w przypadku ładowarek publicznych niekorzystne zmiany odczują raczej wszyscy, którzy na nich ładują.

Tesla już podniosła ceny

Jak donosi serwis elektrowoz.pl, powołując się informacje otrzymane od czytelnika, Tesla zdecydowała się podnieść ceny o około 50 groszy za każdy 1 kWh. Mamy więc do czynienia z naprawdę odczuwalnym skokiem – na Superchargerach w Lućmierzu, Poznaniu i Katowicach trzeba teraz zapłacić 2,65 złotych za 1 kWh.

Tesla cennik ładowanie Supercharger
(fot. elektrowoz.pl)

Jeśli założymy, że Tesla zużywa 15 kWh na 100 km, to obecnie za przejechanie takiego dystansu trzeba będzie zapłacić prawie 40 złotych. Oczywiście wraz ze wzrostem zużycia, każdy przejechany kilometr będzie nas kosztował więcej, np. przy 20 kWh zapłacimy już 53 złote za 100 km.

Obawiam się, że podwyżki czekają nas także w przypadku popularnych w Polsce operatorów. Tesla po prostu jest pierwsza, ale wkrótce dołączą inni gracze z rynku elektromobilności.

Obecnie za ładowanie na ładowarkach GreenWay, zależnie od wybranego planu, zapłacimy od 1,58 do 2,30 złotych za 1 kWh, gdy zdecydujemy się korzystać ze złącza o mocy 100 kW i wyższej. W przypadku Orlenu ceny za najszybsze złączą (do 150 kW) wynoszą aktualnie 2,04 złotych za 1 kWh.