Projektor BenQ EH620 rozszerzona wersja wyrozniajace
fot. BenQ

Projektor zamiast komputera? Nowy BenQ ma zintegrowany system Windows 11

Projektory to nieocenione urządzenia w szkolnictwie i pracy pozwalające wyświetlać ekran na różnych – mniejszych lub większych powierzchniach. Producenci starają się zapewnić coraz to lepsze parametry w tym jakość obrazu, jasność, a BenQ poszedł w kompletnie inna stronę. Wprowadził do sprzedaży bowiem bardzo nietypowe urządzenie, które… potrafi zastąpić komputer.

Projektor-komputer? Nowy BenQ EH620 ma zainstalowanego Windowsa 11!

BenQ jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych producentów projektorów na całym świecie i nie można mu odmówić innowacyjności, w tym co robi. Najnowsza propozycja firmy nie jest kolejnym, ulepszającym tylko parametry techniczne urządzeniem tego typu, a czymś świeżym na rynku. Model EH620 jest bowiem w stanie zastąpić cały komputer.

W miejscu, gdzie będziemy go wykorzystywać nie będzie potrzebny ani to „zwykły” stacjonarny pecet, ani laptop oraz akcesoria potrzebne do podpięcia całości w jedność. Projektor ten działa zupełnie jak komputer – został wyposażony w procesor Intel Celeron 4205U, który ma do zaoferowania 2 rdzenie taktowane zegarem 1,8 GHz i 2 wątki logiczne ze zintegrowanym układem graficznym Intel UHD.

Projektor BenQ EH620
fot. BenQ

Niestety, ale producent nie podaje reszty specyfikacji – m.in. ilości pamięci RAM. Wiemy jednak, że platforma działa w oparciu o system operacyjny Windows 11 IoT Enterprise. Po podłączeniu myszki i klawiatury (bezprzewodowej lub bez – są zarówno złącza USB, jak i moduł Bluetooth 5.2) projektor ten zamienia się w pełni funkcjonalną platformę, na której odpalimy potrzebne nam aplikacje.

Można też bezprzewodowo podłączyć smartfon

Natomiast jeśli zajdzie potrzeba podłączenia i wyświetlenia obrazu z innego urządzenia – przykładowo smartfona, bądź tabletu, dzięki BenQ Uni Launcher można to zrobić. Interfejs współpracuje z systemami Android, iOS i macOS, dzięki którym przy użyciu Miracast, Airplay, Google Cast i BenQ InstaShare można bezprzewodowo wyświetlać obraz z naszego urządzenia.

Projektor BenQ EH620
fot. BenQ

Jeśli chodzi zaś o możliwości i specyfikacje, to projektor wyświetli obraz w maksymalnej rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli) o przekątnej 150 cali. Do dyspozycji są też dwa 5-W wbudowane głośniki, a lampa zaimplementowana w urządzenie w normalnym trybie wytrzyma 4000 godzin pracy (który w trybie SmartEco można przedłużyć do 15000 godzin). Na tylnym panelu znajduje się pełne zestaw złącz – w tym 2 x HdMI, 4 x USB-A, mini USB typ B, Ethernet, a także 2 analogowe złącza audio 3,5 mm oraz 2 porty wideo VGA.

Projektor BenQ EH620 trafi do sprzedaży w październiku w sugerowanej cenie 7499 złotych, a na produkt przewiduje się 3-letni okres gwarancji.