Wrocław
Wrocław, źródło: Pixabay

Wrompa, czyli największa pompa ciepła w Polsce!

Wrocławski system ciepłowniczy dotychczas czerpał energię cieplną przede wszystkim ze spalania węgla. Teraz stolica Dolnego Śląska pragnie odejść od energetyki węglowej i postawić na ogromną pompę ciepła.

Po co nam ekologiczne źródła energii?

Ciągły wzrost zanieczyszczeń powietrza, a także coraz trudniejszy dostęp do paliw kopalnych oraz ograniczenia emisyjne motywują państwa i miasta do odchodzenia od polityki węglowej, na rzecz odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej polskich miast umożliwia mieszkańcom podłączenie się do sieci ciepłowniczej, przez co diametralnie wzrasta zapotrzebowanie na ciepło. Przyłączenie się do sieci to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim szansa na zredukowanie niskiej emisji, która znacząco wpływa na poziom zanieczyszczenia na terenie naszego kraju.

Wiele europejskich miast już postawiło na nowoczesne technologie, Polska również próbuje wprowadzać je nie tylko w mikro skali na dachach budynków jednorodzinnych, ale także masowo.

Dlatego też miasto Wrocław, wraz ze spółką Fortum, postanowił zmniejszyć udział paliwa kopalnego w postaci węgla na rzecz największej pompy ciepła w Polsce o nazwie Wrompa.

Pompa ciepła Wrompa, źródło: Fortum
Pompa ciepła Wrompa, źródło: Fortum

Pompa ciepła, która odzyskuje energię ze ścieków

Warta kilkadziesiąt tysięcy złotych pompa ciepła o mocy 12,5 MW będzie zainstalowana na terenie wrocławskiej oczyszczalni ścieków Port Południe i będzie w stanie zasilić w ciepło 5% mieszkańców Wrocławia. To pierwsze ekologiczne źródło, które będzie produkowało energię cieplną dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Wrompa będzie realizowała odzysk z ciepła odpadowego od miejskich ścieków, co znacząco obniży koszt produkcji energii cieplnej. Podobne urządzenie działa już w niemieckim mieście Mannheim, gdzie energia czerpana jest z wód rzeki Ren, a także w Oslo czy finlandzkim Espoo. Wrocławska pompa ciepła pozwoli na zredukowanie produkcji energii cieplnej o 364 tysiące GJ w ciągu każdego roku, co może obniżyć emisję szkodliwych substancji, jakimi są pyły zawieszone, tlenki azotu i siarki, a także emisję dwutlenku węgla o niemalże 35 tysięcy ton rocznie!

Prace budowlane, związane z instalacją rozpoczną się już w styczniu 2023 roku, kiedy to ruszy budowa przyłączy. Natomiast prace związane z Wrompą rozpoczną się w marcu, a termin zakończenia prac, który umożliwi jej uruchomienie, powinien (wg planu) nastąpić w kwietniu 2024 roku. Przedsięwzięcie pochłonie 82 mln złotych, co będzie wspomagane 18 milionami złotych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, a także 3 milionami złotych z budżetu państwa.