Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie, że sztuczna inteligencja będzie czytać Wam wiadomości? Kuwejt właśnie uczynił to rzeczywistością, wprowadzając Fedhę – pierwszą wirtualną prezenterkę informacji, stworzoną właśnie dzięki sztucznej inteligencji.
Wirtualna twarz nowoczesnych mediów
Fedha po raz pierwszy pojawiła się na Twitterze na koncie portalu Kuwait News jako elegancko ubrana kobieta o niebieskich oczach i bardzo jasnych włosach. W czarnym żakiecie i białym T-shircie przywitała swoich widzów.
Jestem Fedha, pierwsza prezenterka w Kuwejcie, która działa w oparciu o sztuczną inteligencję w Kuwait News. Jakiego rodzaju wiadomości preferujecie? Czekam na Wasze opinie.
– powiedziała miłym głosem po arabsku.
Abdullah Boftain, zastępca redaktora naczelnego Kuwait News i Kuwait Times, zdradził, że Fedha to nie tylko ciekawostka, ale także próba wykorzystania sztucznej inteligencji do dostarczania „nowych i innowacyjnych treści„. W przyszłości Fedha ma przybrać kuwejcki akcent i podzielić się swoimi wiadomościami na Twitterze portalu, obserwowanym przez 1,2 miliona osób.
Fedha – odzwierciedlenie różnorodności
Imię Fedha nawiązuje do srebra, co współgra z powszechnym wyobrażeniem o metalicznych robotach. Jej wygląd ma zaś symbolizować różnorodność mieszkańców Kuwejtu, zarówno rdzennych, jak i tych, którzy przybyli z innych krajów. Jak podkreślił w swojej wypowiedzi Boftain, ta wirtualna prezenterka ma reprezentować wszystkich obywateli.
Fala komentarzy w mediach społecznościowych
Debiut dziennikarki AI wywołał szereg reakcji w mediach społecznościowych, także ze strony „kolegów po fachu„. Zasiało to w nich sporo wątpliwości, czy sztuczna inteligencja będzie wspierać działania dziennikarzy, czy może stanie się ich poważną konkurencją?
Jedno jest pewne, szybki rozwój tej technologii na świecie niesie ze sobą obietnicę korzyści w różnych dziedzinach, takich jak na przykład opieka zdrowotna, ale także obawy związane z rozprzestrzenianiem dezinformacji, zagrożeniem dla miejsc pracy i integralności artystycznej.
Kuwejt z pewnością podjął odważny krok, eksperymentując z możliwościami sztucznej inteligencji w mediach.