Kawa z ekspresu (źródło: Pixabay)
Kawa z ekspresu (źródło: Pixabay)

Jeśli ekspres do kawy to tylko ciśnieniowy. Dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany

Też uwielbiasz kawę przyrządzoną i podaną w kawiarni? Jest nie tylko ładna, ale przede wszystkim pyszna, a zawdzięcza to nie tylko gatunkowi i rodzajowi ziaren kawy, ale również specjalnej maszynie. Zazwyczaj do jej przygotowania używane są ekspresy ciśnieniowe. Dziś kilka słów na ich temat.

Espresso bazowym rodzajem kawy

Kawa jest napojem, który sporej części Polaków towarzyszy o każdym poranku. Jak wynika ze statystyk, rocznie wypijamy nawet 3 kilogramy kawy, co przekłada się na około 95 litrów.

Rynek wypełniony jest kawą po brzegi. Kupujący mogą wybierać w przeróżnych gatunkach kakaowca, który dostępny jest także w odmiennych formach czy o rozmaitym profilu palenia. Istnieją również różnorodne sposoby parzenia kawy. Statystycznie najczęściej jednak wypijana jest espresso, choć ten rodzaj kawy jednocześnie stanowi bazę m. in. dla takich napojów, jak latte macchiato, cappuccino czy flat white.

Do prawidłowego zaparzenia espresso najczęściej stosuje się ekspres ciśnieniowy, który zapewnia odpowiednie ciśnienie rzędu 8,5 do 9,5 bara oraz temperaturę w zakresie 90,5 do 96 stopni Celsjusza. Jednak wielu kawoszy staje przed dylematem czy warto inwestować w tego typu sprzęt, szczególnie biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki koszt sprzętu.

Inwestycja w ekspres ciśnieniowy zapewnia wygodę i komfort, a jego użytkowanie jest łatwe i intuicyjne. Automatyczne maszyny do kawy są robotami, które wykonają wszystko za nas – zaczynając od mielenia, aż po odmierzanie, zaparzanie czy nawet przygotowanie mlecznej pianki. Do naszych zadań należało będzie przede wszystkim napełnienie zbiornika z wodą, wsypanie ziaren (jeśli wybierzemy ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem) lub zmielonej kawy oraz wybór rodzaju kawy.

Ekspresy ciśnieniowe Philips (źródło: RTV euro AGD)
Ekspresy ciśnieniowe Philips (źródło: RTV euro AGD)

Funkcje automatycznych ekspresów ciśnieniowych

Na rynku dostępne są urządzenia różnych producentów, które między sobą różnią się pewnymi parametrami i rodzajami dostępnych kaw do wyboru. Jest jednak kilka marek oferujących prawdziwe bestsellery.

Do łatwych w obsłudze, intuicyjnych i często wybieranych przez kawoszy urządzeń, należą automatyczne ekspresy Philips, których zakup gwarantuje uzyskanie wyśmienitej kawy z aksamitną pianką mleczną. W zależności od modelu producent oferuje też kilka lub kilkanaście rodzajów kaw. W taki sposób np. ekspres Philips LatteGo 5400 jest w stanie wykonać nawet 12 rodzajów kaw oraz samodzielnie się oczyścić. Każde z urządzeń tej marki ma również wbudowany ceramiczny młynek oraz gwarantuje ciśnienie rzędu 15 barów.

Poza Philipsem popularne są także ekspresy DeLonghi. Ich producent może pochwalić się naprawdę dużym, bo wieloletnim doświadczeniem w produkcji urządzeń dla kawoszy, gdyż działa już od 1902 roku. Przegląd tych maszyn jest bardzo zróżnicowany. Niektóre modele są proste i nie zostały wyposażone w szereg zaawansowanych technologii, dlatego też świetnie sprawdzą się u osób starszych.

Producent w swojej ofercie umieścił także zaawansowane urządzenia o rozbudowanych funkcjach. Należy do nich m. in. ekspres DeLonghi o nazwie Eletta Explore, dzięki któremu smakosz może cieszyć się ponad 50 konfiguracjami napojów kawowych. Ciśnienie ekspresów marki DeLonghi różni się w zależności od modelu, osiągając 15 lub 19 barów, a kawa zostaje automatycznie zmielona w stalowych młynkach.

Rynek zasilają także ekspresy marki Siemens. Większość z nich wyposażono w ekrany dotykowe, a wielu użytkowników docenia fakt automatycznego procesu czyszczenia, dzięki któremu każda kolejna kawa przygotowywana jest z czystej i świeżej wody, co jest niezwykle istotne dla uzyskania najlepszego smaku i aromatu kawy.

Część maszyn tej marki została wyposażona w dodatkowe i zaawansowane funkcje, do których należy na przykład dodatkowe wyciszenie oraz cichy młynek ceramiczny, dzięki czemu można wypić kawę o świcie nie budząc domowników. Takie właśnie opcje oferuje ekspres Siemens z generacji EQ900. Wszystkie dostępne modele tego producenta mają wbudowany, ceramiczny młynek, a ciśnienie jest na poziomie 15 lub 19 barów, w zależności od modelu.

Ekspresy ciśnieniowe Siemens (źródło: RTV euro AGD)
Ekspresy ciśnieniowe Siemens (źródło: RTV euro AGD)

Co wziąć pod uwagę podczas zakupu automatycznego ekspresu ciśnieniowego?

Jeśli już zdecydowaliście się na zakup ekspresu ciśnieniowego, niewątpliwie powinniście wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje, na których Wam zależy. Jeśli preferujecie więc Caffe Latte z gęstą i grubą pianką, zwróćcie koniecznie uwagę na formę wbudowanego spieniacza, którego rozwiązań jest naprawdę wiele. Ranne ptaszki, które nie chcą uprzykrzać poranków swojej rodzinie, powinny zwrócić uwagę na głośność i ewentualne sposoby na wyciszenie ekspresu, a przede wszystkim młynka.

Jeśli też lubicie wszelkie nowinki techniczne, spory wybór, mnóstwo konfiguracji i np. dotykowe ekrany, zamiast przycisków czy pokręteł, również powinniście zwrócić na to uwagę, gdyż jest to podstawa wygody i funkcjonalności Waszych przyszłych ekspresów.

Istotnym aspektem jest także możliwość zaparzania kilku kaw jednocześnie – to ważne szczególnie, gdy często organizujecie spotkania w większym gronie, bo chyba nikt nie chciałby spędzać połowy imprezy stojąc przy ekspresie.

Opcji jest naprawdę wiele, z pewnością jedne są bardziej kompaktowe niż inne, więc jeśli ważne jest zaoszczędzenie miejsca na blacie, warto spojrzeć na wymiary urządzeń, niektóre bywają naprawdę różne.

Tekst powstał na zlecenie RTV Euro AGD i zawiera lokowanie ekspresów ciśnieniowych dostępnych w ofercie sklepu