5G
(fot. pixabay.com)

AGH uruchamia prywatną sieć 5G i robi krok ku przyszłości technologii w Polsce

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie, wyróżniając się pionierskim duchem, zainicjowała nową erę w polskiej telekomunikacji, uruchamiając własną sieć 5G. Dzięki uzyskaniu pozwolenia radiowego od Urzędu Komunikacji Elektronicznej, uczelnia dołącza do elitarnego grona instytucji w Polsce, które eksplorują możliwości najnowszej generacji sieci telekomunikacyjnej.

Projekt PL-5G: od wizji do realizacji

Uruchomienie własnej sieci to wynik zakończenia ambitnego projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”. Realizowany był on w konsorcjum z udziałem Politechniki Warszawskiej (lider projektu), Instytutu Łączności, Politechnik Wrocławskiej i Gdańskiej oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Miał na celu stworzenie unikatowej w skali kraju infrastruktury badawczej. Dzięki temu badacze i inżynierowie mają możliwość prowadzenia praktycznych badań nad technologiami i usługami.

W jego ramach uczelnia zainwestowała około 25 mln zł (a całkowity budżet wynosił blisko 225 mln zł) w stworzenie czterech zaawansowanych laboratoriów: Laboratorium Sieci 5G, Laboratorium Symulatorów i Aparatury Pomiarowej, Laboratorium Otoczenia Sieci 5G w zakresie badań IoT oraz Laboratorium Otoczenia Sieci 5G w zakresie badań multimediów. Prof. Marek Natkaniec, koordynujący ich budowę, poinformował, że zakupiono ponad 1000 urządzeń związanych z tą technologią, co pozwala na prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie.

Stacje bazowe sieci 5G uruchomione w Instytucie Telekomunikacji AGH (źródło: agh.edu.pl)
Stacje bazowe sieci 5G uruchomione w Instytucie Telekomunikacji AGH (źródło: agh.edu.pl)

Uruchomiona sieć opiera się na architekturze 5G Standalone (SA), co oznacza jej niezależność od wcześniejszych generacji sieci komórkowych. Dzięki temu możliwe jest wydzielanie zasobów dla poszczególnych użytkowników lub usług, co ma kluczowe znaczenie dla przemysłu i biznesu. AGH zainstalowała również dedykowany serwer UPF, który umożliwia bardzo szybkie przetwarzanie informacji, redukując opóźnienia reakcji systemu.

Z pozwoleniem na użytkowanie, które AGH posiada do 2028 roku, otwierają się nowe możliwości badawcze i rozwojowe, zarówno dla akademii, jak i dla całego sektora telekomunikacyjnego w Polsce. Projekt, zrealizowany przez uczelnie, to swoisty kamień milowy w rozwoju tej technologii w naszym kraju.