Startup medyczny Avenda Health dokonał przełomu w obszarze zwalczania nowotworu prostaty – rozwiązanie oparte o oprogramowanie AI wkroczyło w fazę testów klinicznych. Pomoże ono w skutecznym i dokładnym usuwaniu guzów.
Sztuczna inteligencja – potężny sojusznik w medycynie
O niesamowitych zastosowaniach oprogramowania AI w medycynie można usłyszeć na każdym kroku. Nie tak dawno udało się rozdzielić zrośnięte mózgami bliźnięta syjamskie, zaś koncern Bayern wdrożył platformę wspierającą radiologów w sprawniejszym diagnozowaniu i leczeniu pacjentów. Do listy niesamowitych osiągnięć medycyny, które zawdzięczamy sztucznej inteligencji, ma szansę dołączyć rozwiązanie AI, oferowane przez kalifornijski startup Avenda Health.
Avenda Health to firma tworząca nowe rozwiązania w dziedzinie walki z rakiem prostaty przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. A jest o co walczyć, bo w samej Polsce ten typ nowotworu jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Co roku odnotowuje się około 16000 zachorowań i 6000 zgonów.
Na czym polega innowacyjność rozwiązania oferowanego przez startup? Zdjęcia z rezonansu magnetycznego są procesowane przez algorytmy AI w dedykowanej aplikacji w celu zmapowania, gdzie znajdują się komórki rakowe w prostacie. Przy pomocy dokładnej mapy możliwe jest wprowadzenie precyzyjnej sondy wyposażonej w laser, którym chirurg będzie w stanie usunąć komórki rakowe nie uszkadzając zdrowych komórek i narządów pacjenta.
AI Avendy wchodzi w fazę testów klinicznych
Innowacyjne rozwiązanie pozwoli na skuteczne usuwanie guzów przy ograniczeniu ryzyka dla pacjenta, co jest znaczącym postępem w stosunku do szkodliwych, inwazyjnych operacji chirurgicznych czy naświetlania. Niestety, skuteczne jest tylko w przypadku mężczyzn, u których guz pozostał w obrębie prostaty i nie dokonał przerzutów.
Po kilku latach rozwijania oprogramowania AI, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznała startupowi pozwolenie na rozpoczęcie badań klinicznych. Jest to kamień milowy dla zespołu, bo nareszcie pozwoli na zebranie dużej ilości danych niezbędnych do dopracowania rozwiązania.