Potencjał sztucznej inteligencji doceniono już niemal w każdej gałęzi życia. Wykorzystuje się ją zarówno w domach, jak i w różnego rodzaju instytucjach. Całkiem niedawno pisaliśmy o robocie medycznym, który ma już za sobą pierwszy samodzielny zabieg – w dodatku bardzo udany. Teraz ponownie poruszymy kwestię medycyny, gdyż tu po raz kolejny postanowiono wykorzystać walory AI.
Sztuczna inteligencja rozplanuje dyżury lekarzy
Wypalenie zawodowe może dotyczyć każdego. To stan psychologiczny, który stanowi reakcję organizmu na przewlekły stres związany z pracą zawodową. Jak wiadomo, wśród lekarzy pracujących w szpitalach, sytuacji stresujących nie brakuje. Każdego dnia walczą o zdrowie i życie pacjentów. Napięte grafiki pracy na pewno w tym nie pomagają. Dlatego też zaczęto szukać rozwiązań, mających na celu zoptymalizowanie ich harmonogramu pracy.
I tu z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, za pomocą której rozplanowano pracę lekarzy, w ten sposób, że zaczęli oni odczuwać większą satysfakcję z pracy, a co za tym idzie, ryzyko wypalenia zawodowego znacznie się zmniejszyło.
Oprogramowanie do planowania oparte na AI
Firma Ochsner Health w Nowym Orleanie wdrożyła sztuczną inteligencję w proces planowania grafików dyżurów lekarzy. Mieli na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, ale także chcieli zwiększyć motywację do pracy i to się udało. Wyniki były zdecydowanie lepsze.
System był w stanie rozplanować cały miesiąc znacznie bardziej optymalnie, niż robi to człowiek. Przede wszystkim zwiększyła się liczba dni urlopowych, lekarze mieli zapewnioną większą elastyczność i przewidywalność grafiku. Ta stabilność wpłynęła na wydajność pracy – w ciągu pół roku zauważono też, że przekłada się to na końcowe wyniki zaangażowania lekarzy. Dodatkowo, coraz mniej z nich otrzymywało diagnozę wypalenia zawodowego. To oczywiście przełożyło się także na satysfakcję pacjentów.
Warto dodać, że stworzenie grafiku dla całego szpitala dotychczas zajmowało nawet 75 godzin, gdy robił to człowiek. Program AI potrafi dokonać tego w 14 godzin, tworząc przy tym nieograniczoną liczbę kombinacji, wyrównując czas pracy w ten sposób, że nadgodziny zrobione jednego dnia, dają możliwość krótszej pracy innego.