Obrazek przedstawia telefon z aktywnym Asystentem Google.

Nareszcie pojawiło się rozwiązanie na wolno działającego Asystenta Google

Użytkownicy, którzy korzystają z Asystenta Google od dłuższego czasu, mogli zauważyć spowolnienie jego działania. Zyskali jednak narzędzie, dzięki któremu usługa może znacznie przyspieszyć. Jak z niego skorzystać?

Asystent Google spowolnił? Jest na to sposób

Problem dotyczy przede wszystkim osób, które często zmieniają swoje urządzenia, a także posiadaczy rozbudowanej sieci Smart Home, wykorzystującej Asystenta Google. Jedno konto, podłączone do wielu smartfonów, tabletów czy głośników, zwiększa integrację całego systemu i ułatwia ich obsługę, lecz zbyt wiele urządzeń spowalnia działanie Asystenta.

Co więcej, problem dotyczy nie tylko tych produktów, na których Asystent aktywnie działa i ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Wręcz przeciwnie. Największym winowajcą problemów z szybkością działania są te urządzenia, z których nie korzystamy, a wciąż są podpięte do naszego konta.

Aplikacja nieustannie używa danych pochodzących ze starych smartfonów czy głośników, a próby połączenia się z nimi wydłużają czas oczekiwania na odpowiedź po wystosowaniu komendy głosowej. Na szczęście, Google pozwala w końcu odłączyć nieużywane urządzenia od Asystenta i przyspieszyć jego reakcję.

By tego dokonać, należy udać się do aplikacji Google lub Asystent Google, dotknąć zdjęcia profilowego widocznego w prawym górnym rogu, a następnie przejść do ustawień. Tam, w zakładce „Urządzenia”, powinniśmy zobaczyć funkcję usuwania nieużywanych urządzeń z konta.

Jeśli jeszcze się tam nie pojawiła, najpewniej w ciągu najbliższych tygodni zostanie aktywowana również u was. Ja nie mogłem się jej dopatrzyć na smartfonie z iOS, lecz na Androidzie opcja już widnieje i działa.

Asystent Google - funkcja usuwania nieużywanych urządzeń
(fot. oiot.pl)

Nowej funkcji należy używać z rozwagą, gdyż usunięcie starych urządzeń z listy spowoduje nie tylko wyłączenie Asystenta Google, ale także usunięcie naszego Konta Google z nich oraz wykonanie resetu do ustawień fabrycznych. Jeśli więc któryś z zaznaczonych przez nas smartfonów wciąż działa i jest wykorzystywany w innym celu, skorzystanie z tej opcji może nieco namieszać.

W przeciwnym wypadku, powinniśmy jedynie zauważyć przyspieszenie działania Asystenta. Dzięki zmniejszeniu liczby smartfonów, z którymi próbuje się on połączyć, cały proces przebiega o wiele sprawniej.