Aktualizacja urządzeń Chromecast. Przypomniano sobie o 1. generacji
Chromecast 1. gen

Aktualizacja urządzeń Chromecast. Przypomniano sobie o 1. generacji

Po ponad trzech latach pierwsza generacja Google Chromecast doczekała się aktualizacji. Znalazły się w niej poprawki błędów oraz zmiany, mające na celu optymalizację działania. Pozostałe modele oraz Chromecast dla Android TV również otrzymały nowszą wersję oprogramowania.

Dla przypomnienia – sprzęty Google z rodziny Chromecast pozwalają zmienić zwykły telewizor w Smart TV, rozszerzając jego funkcje o usługi streamingowe, gry czy udostępnianie ekranu telefonu. W przypadku starszych generacji odbywało się to bezprzewodowo za pośrednictwem innego urządzenia, natomiast w najnowszych modelach wbudowany jest już pełnoprawny system operacyjny, który umożliwia samodzielną pracę.

9-letni Chromecast 1. generacji otrzymuje aktualizację

Największym zaskoczeniem jest aktualizacja 1. generacji do wersji 1.36.159268, która zastąpiła tę o numerze 1.36.157768. Według firmy Google jest to poprawka związana z optymalizacją działania i usuwa ona błędy, które pojawiały się w działaniu urządzenia. Warto wspomnieć, że pierwszy Chromecast ma już 9 lat, licząc od daty premiery, która miała miejsce w 2013 roku.

Najnowsza zmiana na pewno ucieszyła grupę użytkowników, która nadal korzysta z tego modelu, jednak nie nastawiałbym się na cykliczne i częste poprawki, gdyż parametry sprzętu stają się z roku na rok coraz bardziej archaiczne. Co tu dużo mówić – Chromecast 1. generacji opiera swoje działanie na systemie Marvell Armada 1500 z procesorem ARM Cortex-A9 i 512 MB pamięci RAM. Jego pamięć wewnętrzna to tylko 2 GB.

Aktualizacja urządzeń Chromecast. Przypomniano sobie o 1. generacji
1. generacja to jedyny Chromecast, który wygląda jak pendrive (Źródło: ประกอบบล็อก/Wiki Commons)

W pozostałych urządzeniach Google postawiono na ten sam rodzaj poprawek. Poniżej znajduje się lista, która zawiera najnowsze wersje oprogramowania:

  • Chromecast 2. generacji wersja 1.56.275994
  • Chromecast 3. generacji wersja 1.56. 291998
  • Chromecast Ultra wersja 1.56.281627
  • Chromecast Audio wersja 1.56.281627

Wspomnieć należy także o Chromecast dla telewizorów z Android TV, gdyż ten został uaktualniony do wersji 1.56.292394 z wydanej w 2020 roku wersji 1.42.179832.

Jak wykonać aktualizację ręcznie?

Na samym początku trzeba sprawdzić, czy urządzenie nie zaktualizowało się automatycznie, a można tego dokonać poprzez aplikacje Google Home. W jej ustawieniach znajdziemy zakładkę o nazwie Informacje o urządzeniu i tam też w sekcji Informacje techniczne powinna widnieć obecna wersja oprogramowania. Aby ręcznie pobrać najnowszą aktualizację, należy przejść do głównego ekranu Chromecast w Google TV, wybrać ustawienia, następnie zakładkę system, tam informacje i na końcu aktualizacja systemu. Nie ma za co.