Amazon

Amazon próbuje zjednoczyć asystentów głosowych. Konkurencja się nie zgadza

We wrześniu 2019 roku spółka Amazon przedstawiła nowy pomysł, polegający na integracji kilku asystentów głosowych na jednym urządzeniu. Oznaczałoby to, że pojedynczy inteligentny głośnik jednocześnie obsługiwałby komendy Alexy, Siri, Bixby i Asystenta Google. Minął rok, a najwięksi rywale Amazon wciąż nie dołączyli do tej inicjatywy.

Nie wszystko stracone

Choć Apple, Google i Samsung wciąż odmawiają, ponad 70 firm już przyjęło zaproszenie. Największe z nich to Facebook, Dolby, Xiaomi i Garmin. Choć to nie one tworzą oprogramowanie asystentów głosowych, wciąż mogą pomóc firmie Jeffa Bezosa w osiągnięciu celu.

Amazon próbuje zjednoczyć asystentów głosowych. Konkurencja się nie zgadza
Zjednoczenie asystentów przyniesie nowe możliwości naszego sprzętu / fot. TheVerge

Voice Interoperability Initiative (ang. Inicjatywa w sprawie Interoperacyjności Głosowej) dąży do stworzenia nowej generacji sprzętu, która fabrycznie obsługiwałaby kilku asystentów głosowych naprzemiennie. Mimo obecnego wsparcia tak wielu producentów, bez największych marek w świecie asystentów ta idea wciąż wydaje się niepełna.

Co teraz, co dalej

Zarówno nowości Facebooka z linii Portal, jak i nawigacje Garmina, domyślnie wspierają Alexę. Funkcję tą można aktywować nawet w inteligentnych urządzeniach Xiaomi. Te firmy nie mają więc wiele do zaoferowania.

Alexa
Czy Apple, Samsung i Google dołączą do Voice Interoperability Initiative? / fot. Unsplash

Co ciekawe, zarówno Apple, jak i Google, już współpracują z Amazon nad projektem Connected Home over IP, którego celem jest stworzenie platformy łączącej wszystkie urządzenia Smart Home. Ta inicjatywa nie wymaga jednak od producentów asystentów głosowych udostępnienia kodu źródłowego, ani integracji Alexy do ich smartfonów.

Tylko czas pokaże, czy giganci tego rynku zdecydują się kiedyś na pełne zaufanie swoim konkurentom.