Amazon Smart Air Quality Monitor
Amazon Smart Air Quality Monitor (źródło - Androidcentral)

Amazon Smart Air Quality Monitor to nowy szeryf świeżego powietrza w twoim domu

Amazon wprowadza do sprzedaży urządzenie, które powiadomi cię, gdy w twoim domu zwiększy się ilość alergenów i toksyn w powietrzu – Amazon Smart Air Quality Monitor. To kolejny etap rozbudowy ekosystemu urządzeń smart, które mają pomóc w najbardziej efektywnym zarządzaniu domem.

Amazon Smart Air Quality Monitor zadba o jakość powietrza w twoim domu

Nowy produkt Amazona wyposażony jest w kolorową diodę LED, która zapalając się na żółto bądź czerwono ostrzeże o pogorszeniu się jakości powietrza w domu. Urządzenie może wykryć również podwyższone poziomy tlenku węgla. Na stronie produktu Amazon uczciwie ostrzega, że ich nowy produkt nie jest substytutem alarmu tlenku węgla i nie uzyskał certyfikacji jako taki alarm.

Czujników jakości powietrza na rynku jest już całkiem sporo. Jeśli natomiast zależy nam na podłączeniu czujnika do Alexy, Smart Air Quality Monitor będzie chyba najlepszym wyborem. Tak, jak większość innych czujników na rynku, ten także zapewni dane o stężeniu kurzu, poziomie zanieczyszczeń VOC (lotne związki organiczne), temperaturze i wilgotności pomieszczeń czy wspomnianym już tlenku węgla.

Takie urządzenie może okazać się bardzo przydatne, jeśli często korzystamy w domu np. z farb czy środków czyszczących. EPA, czyli Agencja Ochrony Środowiska w Stanach Zjednoczonych, przestrzega, że zanieczyszczenia VOC mogą unosić się w powietrzu długo po zakończeniu aktywności wytwarzającej zanieczysczenia (chociażby po malowaniu obrazu).

Amazon Smart Air Quality Monitor 5 kluczowych elementów
5 kluczowych elementów świeżego powietrza wg. Amazon Smart Air Quality Monitor (źródło – Amazon)

Przyjaciel na home office

Nie da się ukryć, że w ostatnich czasach coraz więcej zmuszeni jesteśmy przebywać w domu. Warto więc zadbać o powietrze wokół nas. Czujnik Amazona po podłączeniu do głośników Echo może zaalarmować nas o pogorszeniu się jakości powietrza komunikatem głosowym. Jeśli będziemy chcieli sprawdzić, jakie warunki panują w danym momencie, będziemy mogli posłużyć się aplikacją Alexa, Ta, wywołana do odpowiedzi, odczyta panujące obecnie warunki.

Jeśli zdecydujemy się na zakup kilku takich urządzeń, będziemy mogli utworzyć kilka stref w domu, tym samym zapewniając sobie jeszcze więcej informacji, chociażby o tym czy jakość powietrza różni się na parterze i piętrze. W takim wypadku będzie trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem, a Amazon wycenił swój czujnik na 69,99 dolarów.

Amazon Smart Air Quality Monitor
Know your air, mówi Amazon (źródło – Amazon)

Pozostaje jeszcze pytanie co zrobić, gdy Amazon Smart Air Quality Monitor poinformuje nas o zanieczyszczonym powietrzu w mieszkaniu. Niektórym wystarczy otworzenie okna. Niestety, dla części z nas otworzenie okna oznacza wpuszczenie do mieszkania jeszcze więcej alergenów i zanieczyszczeń.

W takim wypadku pozostanie tylko kolejny wydatek – kupno odświeżacza powietrza.