Android TV 11
Android TV (źródło: Google)

Android TV 12 już jest – co nowego wprowadza?

Nowa wersja systemu Android w wersji na telewizory została oficjalnie udostępniona, lecz aktualizacja nie pojawia się jeszcze na żadnym urządzeniu. Sprawdźmy, co zmieniło się w systemie i kiedy Android TV 12 będzie dostępny do pobrania.

Kilka drobnych zmian dla wygody użytkowników

Lista zmian w Android TV 12 nie jest przesadnie długa, lecz nowości, które Google przygotowało dla użytkowników, z pewnością poprawią komfort korzystania z telewizorów i przystawek z zielonym robocikiem.

W changelogu najbardziej przykuwa uwagę dodanie wsparcia dla renderowania interfejsu w rozdzielczości 4K. Choć Google dość mocno spóźniło się z tą opcją, świetnie, że w końcu została dodana do systemu. W ten sposób producent rezygnuje z dziwacznego „rozdwojenia” w kwestii rozdzielczości, bowiem Android TV od zawsze wspierał odtwarzanie multimediów w 4K.

Mimo to, przed dwunastą wersją systemu, interfejs na telewizorach w tej rozdzielczości był wyświetlany po przeskalowaniu go z 1080p. Dzięki tej zmianie, ekran główny oraz aplikacje systemowe powinny prezentować się znacznie lepiej.

smart tv

Kolejną zmianą, która z pewnością poprawi wrażenia wizualne podczas korzystania z telewizora, jest wsparcie dla dynamicznego odświeżania ekranu. Świat smartfonów już od dłuższego czasu oferuje podobną funkcję, a w ostatnim czasie zaczyna ona zdobywać popularność wśród Smart TV.

Dzięki wprowadzeniu tej nowości, w Android TV 12 nie będą występowały zacięcia lub drgania obrazu spowodowane niedostosowaniem częstotliwości odświeżania ekranu do wyświetlanego materiału. Nowa wersja systemu doczekała się także obsługi HDMI-CEC 2.0, dzięki czemu sterowanie wieloma urządzeniami za pomocą jednego pilota będzie łatwiejsze i bardziej bezproblemowe.

W trosce o prywatność wprowadzono również dodatkowe oznaczenia, informujące użytkowników o wykorzystywaniu kamery i mikrofonu przez aplikacje, a także przełączniki pozwalające na zablokowanie dostępu do nich.

Dostępność Android TV 12

Tak jak wspomniałem wcześniej, Google udostępniło nową wersję systemu, lecz nie można jej jeszcze pobrać na telewizory ani Chromecasta z Google TV. Udostępniona wersja publiczna pojawiła się, póki co, wyłącznie na ADT-3, czyli przystawce z Android TV przeznaczonej dla deweloperów aplikacji.

Publiczne wydania Android TV 12 powinny być udostępniane w najbliższych miesiącach na wybranych urządzeniach. Można się spodziewać, że na początku 2022 roku stosowna aktualizacja pojawi się na Chromecaście z Google TV, a następnie na przystawkach i Smart TV innych producentów.

Jeśli jesteście posiadaczami ADT-3, możecie pobrać obrazy systemu ze strony dla deweloperów. Znajduje się tam również pełny opis zmian oraz artykuły pomocy dotyczące nowych funkcji.