Dzięki sztucznej inteligencji Roomba nauczy się sprawnie omijać choinkę

Dzięki sztucznej inteligencji Roomba nauczy się sprawnie omijać choinkę

Roboty sprzątające bez wątpienia pomagają utrzymać porządek w mieszkaniu, lecz – jak pokazują liczne materiały zamieszczane w internecie – potrafią one sporo nabałaganić. Na szczęście posiadacze iRobot Roomba J7 i J7+ nie będą musieli się martwić dodatkowymi porządkami w trakcie wigilijnej kolacji – sztuczna inteligencja pomoże zapobiec świątecznej katastrofie.

Roomba poczuła magię świąt

Dzięki najnowszej aktualizacji oprogramowania, posiadacze inteligentnych odkurzaczy iRobot Roomba j7 oraz j7+ będą w stanie uniknąć sytuacji, w której urządzenie wjechałoby w choinkę. Dzięki temu, robot faktycznie pomoże w sprzątaniu mieszkania podczas świąt zamiast dokładać nam kolejnych obowiązków.

Wspomniane modele Roomby zostały wyposażone w system nawigacji, pozwalający na automatyczne wyznaczenie trasy sprzątania czy też rozpoznanie mebli w mieszkaniu. Dzięki niemu roboty są w stanie zidentyfikować miejsca, w których trzeba posprzątać najdokładniej, a także takie, których dla własnego bezpieczeństwa należy unikać.

Aktualizacja, którą iRobot właśnie wypuścił, pozwoli urządzeniom na rozpoznanie choinki świątecznej jako przeszkody. Oprócz tego, Roomba wskaże obszar wokół bożonarodzeniowego drzewka jako „clean zone”, co pozwoli na dokładniejsze odkurzanie igieł, które opadają z żywych choinek stojących w mieszkaniach. Sztuczna inteligencja zapewni w ten sposób dwukrotnie wyższy komfort korzystania z urządzenia podczas świąt i pozwoli skupić się na pozostałych przygotowaniach do wigilijnej kolacji.

irobot roomba j7
(fot. iRobot)

Dwa roboty w domu, żaden nie nosi butów

Nowości okołoświąteczne nie były jedynym przedmiotem najnowszej aktualizacji dla Roomby. Oprócz detekcji choinek, umożliwiono urządzeniom łatwiejszą identyfikację leżących na podłodze skarpet oraz butów i objęcie ich strefą wyłączenia. Jest to o tyle ważne, że inteligentne odkurzacze potrafiły wciągać części elementów garderoby porozrzucanych po mieszkaniu, co powodowało ich blokadę i ryzyko uszkodzenia.

Są to kolejne, obok psich kup i kabli, przeszkody, które mogą być tymczasowo lub na stałe wykluczane z mapy mieszkania w celu zapobiegania problemów podczas sprzątania.

Ostatnia z nowości z pewnością spodoba się osobom posiadającym kilka urządzeń producenta. iRobot umożliwia od teraz przeniesienie mapy mieszkania także na inne produkty. Przykładowo, posiadając zarówno odkurzacz (taki jak Roomba j7) oraz robota mopującego (np. Braava jet m6), możemy przenieść model pomieszczeń pomiędzy nimi. Opcja ta może się okazać również przydatna podczas kupna nowszego modelu odkurzacza.