Samodzielna aplikacja na smartfony pomoze wykryć m.in. Alzheimera (Źródło: pixabay)
Samodzielna aplikacja na smartfony pomoze wykryć m.in. Alzheimera (Źródło: pixabay)

Aplikacja głosowa na smartfony pomoże wcześnie wykryć Alzheimera

Naukowcy opracowali aplikację na smartfony do badania chorób neurodegeneracyjnych. Analiza wzorców mowy pozwoli wykryć wczesne objawy Alzheimera oraz łagodnych zaburzeń poznawczych.

Smartfon najlepszym narzędziem diagnostycznym?

Użytkownicy smartfonów często nie zdają sobie sprawy, jaki potencjał kryje się w ich dłoni. Na szczęście naukowcy potrafią zaprząc miniaturowe komputery do pracy i znacząco podnieść komfort życia pacjentów. Dostępne są już platformy do testowania cholesterolu, a w przygotowaniu są zestawy do dokładnych testów Covidowych.

Nowa usługa, opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii, wyróżnia się jednak tym, że do wykrywania chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer, nie potrzebuje absolutnie nic poza smartfonem i dedykowaną aplikacją.

Wykorzystanie technologii do uchwycenia często subtelnych zmian w głosie danej osoby pomaga lekarzom we wczesnym diagnozowaniu Alzheimera i łagodnych zaburzeń poznawczych. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na spowolnienie postępu choroby. Japońscy badacze opracowali samodzielnie administrowaną prototypową aplikację na smartfony do dokładnej i regularnej analizy mowy.

Samodzielna aplikacja na smartfony pomoze wykryć m.in. Alzheimera (Źródło: pixabay)
Samodzielna aplikacja na smartfony pomoże wykryć m.in. Alzheimera (Źródło: pixabay)

Mowa zdradzi objawy Alzheimera i innych chorób

Uczestnicy badań (114 uczestników w wieku 72-75 lat, w tym 60 chorych) wykonywali pięć zadań językowych: liczenie wstecz, odejmowanie, zadania dotyczące płynności słownej oraz opisywanie obrazków. Ich odpowiedzi zostały przepisane przy użyciu usługi automatycznego rozpoznawania mowy IBM Watson Speech-to-Text. Nagrania analizowano pod kątem zmian wysokości tonu, głośności, tempa mowy, intonacji i przerw.

Naukowcy odkryli statystycznie istotne różnice we wzorcach mowy uczestników kontrolnych i chorych. Co więcej, model uczenia maszynowego wykrył obajwy Alzheimera i zaburzeń poznawczych z dokładnością, odpowiednio, 91% i 88%.

To pierwsze badanie, które pokazuje wykonalność użycia automatycznego, samodzielnie zarządzanego narzędzia do wykrywania chorób przy użyciu mowy jako znacznika. Naukowcy jednak przyznają, że ich badanie ma pewne ograniczenia. Dane mowy zostały zebrane w warunkach laboratoryjnych, co mogło mieć wpływ na to, jak uczestnicy odpowiadali na pytania. Po drugie, wielkość próby była niewielka, co wpływa na możliwość uogólnienia wyników badania. Konieczne będą dalsze badania i testy, aby sprawdzić rzeczywisty potencjał aplikacji.

Więcej o innowacyjnej aplikacji i prowadzonych badaniach można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej zespołu.