Czym jest i jak działa Apple Find My? Dzięki tej usłudze znajdziesz zgubionego iPhone’a
(fot. oiot.pl)

Czym jest i jak działa Apple Find My? Dzięki tej usłudze znajdziesz zgubionego iPhone’a

W portfolio Apple znajdziemy wiele świetnych, ale drogich urządzeń. Co jeśli więc zgubimy iPhone’a, iPada, MacBooka czy Apple Watcha? Z pomocą przychodzi usługa Apple Find My. 

Czym jest usługa Apple Find My?

Niezależnie od tego, czy w naszej kieszeni znajduje się podstawowy iPhone SE czy najnowszy, topowy iPhone 14 Pro, zdecydowanie nie chcemy znaleźć się w sytuacji, gdy go przypadkowo zostawimy w jakimś miejscu. Jeszcze bardziej mroczny scenariusz to kradzież iPhone’a, a więc urządzenia nie tylko drogiego, ale również często niemal niezbędnego w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście, w takich sytuacji możemy skorzystać z usługi lokalizacyjnej Apple Find My.

Z czym mamy tutaj do czynienia? Zacznijmy od samego początku, czyli 2010 roku. Wówczas zaprezentowany został iPhone 4, a wraz z nim pierwsza wersja systemu lokalizacyjnego, początkowo nazwanego Find my iPhone. Z czasem pojawiła się usługa Find my Mac, która – jak sama nazwa sugeruje – przeznaczona była dla Maków. W 2019 roku Apple zdecydowało się jednak zrezygnować z tych dłuższych nazw i wprowadzić po prostu usługę Find my, w Polsce nazwaną „Znajdź”.

Obecnie stosowanie dłuższych nazw nie miałoby większego sensu, a dodatkowo wprowadzałoby niepotrzebne zamierzenia. Aktualnie bowiem usługa Find My dostępna jest również na iPadach, Makach czy Apple Watchach, a z jej wykorzystaniem możemy znaleźć nawet zgubione słuchawki AirPods i przedmioty z przypiętym lokalizatorem Apple AirTag. 

Apple Find My iPhone
(fot. oiot.pl)

Zaginiony sprzęt z logo nadgryzionego jabłka możemy znaleźć korzystając z mobilnej aplikacji na iPhonie lub iPadzie, aplikacji na Makach lub z poziomu dedykowanej strony internetowej. Niezależnie, czy użyjemy aplikacji czy przeglądarki internetowej, po zalogowaniu się na konto Apple ID powinniśmy zobaczyć wszystkie przypisane do naszego konta urządzenia, wraz z ich lokalizacjami naniesionymi na mapę. 

Dodatkowo usługa znajdowania urządzeń została wcześniej zintegrowana z Find My Friends, czyli narzędziem do udostępniania naszej lokalizacji, a także lokalizowania znajomych. Możemy więc z poziomu aplikacji Znajdź na iPhonie lub innym urządzeniu zobaczyć lokalizację naszych znajomych, oczywiście jeśli oni wcześniej wyrazili na to zgodę.

Jak działa Apple Find My?

Za działaniem systemu lokalizacyjnego Apple nie stoi żadna magia. Wykorzystywane są rozwiązania dostępne na pokładzie urządzeń z Cupertino. Do precyzyjnego ustalania położenia służy przede wszystkim wbudowany moduł GPS. Oczywiście cały system, jeśli jest możliwe, wykorzystuje również połączenie z siecią komórkową i Wi-Fi. W ten sposób mamy aktualny podgląd lokalizacji urządzenia oraz możliwość komunikowania się z nim, o czym więcej już za chwilę. 

Co jednak w sytuacji, gdy przykładowo nasz iPhone 12 lub inny model jest offline i nie może się połączyć z siecią? Tutaj z pomocą przychodzi rozwiązanie, które Apple na szeroką skalę wprowadziło w 2018 roku i jak najbardziej była to rewolucja. Otóż iPhone’y, a także inny sprzęt Apple, mogą emitować zaszyfrowany sygnał Bluetooth, który przesyłany jest do wszystkich urządzeń będących w zasięgu. Jeśli sygnał zostanie odebrany przez urządzenie, które jest podłączone do sieci Apple Find My, a także ma połączenie z siecią, to przekaże on na serwery Apple wszystkie niezbędne dane. Oznacza to, że możliwe jest przesłanie lokalizacji zgubionego sprzętu, nawet jeśli jest w trybie offline. 

Apple Find My
(fot. oiot.pl)

Find My to również zestaw dodatkowych opcji

Wypada jeszcze dodać, że możliwości usługi nie kończą się tylko na podaniu aktualnej lokalizacji urządzenia na mapie. Przykładowo, jeśli nasz iPhone zostanie zgubiony, możemy odtworzyć na nim dźwięk czy aktywować prowadzenie do niego w nawigacji, a także oznaczyć go jako utraconego, a nawet zdalnie wymazać. 

Wróćmy na chwilę do oznaczania urządzenia jako utraconego. Opcja ta powoduje zdalne zablokowanie iPhone’a, iPada lub Maka za pomocą kodu, dzięki czemu dane i informacje będą bezpieczne mimo utraty urządzenia. Możemy również na ekranie blokady wyświetlić własny komunikat ze swoim numerem telefonu, co może ułatwić znalazcy kontakt z nami. 

Apple Find My 3
(fot. oiot.pl)

Wszystko to brzmi naprawdę świetnie, ale nie skorzystamy z żadnej z omawianych funkcji, jeśli usługa Apple Find My będzie wyłączona. Owszem, zazwyczaj zostaje jest automatycznie włączana podczas pierwszego konfigurowania iPhone’a (lub innego sprzętu), ale mimo wszystko warto się upewnić czy tak się stało. W tym celu na iPhonie wystarczy przejść do ustawień, następnie kliknąć belkę przedstawiającą konto Apple ID (nasze nazwisko i zdjęcie) i przejść do pozycji „Znajdź”. W tym menu musimy znaleźć pozycję „Znajdź mój iPhone” z trzema przełącznikami (wszystkie powinny być włączone). 

Myślę, że wszyscy zgodzimy się z tym, że Apple Find My to zdecydowanie świetne rozwiązanie. To również jedno z tych narzędzi, którego obecności na co dzień raczej nie doceniamy, ale w kryzysowych sytuacjach możliwe, że pokochamy usługę Apple. W końcu to właśnie dzięki niej możemy znaleźć naszego iPhone’a, Apple Watcha czy inny wspierany sprzęt. 

Tekst powstał na zlecenie RTV Euro AGD i zawiera lokowanie smartfonów Apple dostępnych w ofercie sklepu