Pilot Siri Remote drugiej generacji
Pilot Siri Remote drugiej generacji (źródło: Apple)

Apple patentuje innowacyjny pilot do sprzętów RTV. UWB zastąpi podczerwień i Bluetooth?

Niektóre z wniosków patentowych, składanych przez firmę Apple, choć pozostają wyłącznie szkicami, rozpalają wyobraźnię miłośników nowych technologii. Dokładnie taka sytuacja ma miejsce z koncepcją pilota do urządzeń RTV, znacząco przewyższającego możliwościami konstrukcje stosowane obecnie.

Problem z pilotami do sprzętów RTV jest znany od wielu lat. W miarę, jak pojawia się ich więcej na półce, ciężko nad nimi zapanować. Zdarzało mi się już bywać w salonach, w których liczba spoczywających obok siebie pilotów była dwucyfrowa. Przez lata próbowano temu zaradzić, choć z różnym skutkiem.

Do tej pory, najskuteczniejszym rozwiązaniem do opanowania pilotowego bałaganu były tzw. piloty uniwersalne, które pozwalały na zaprogramowanie nawet kilkunastu urządzeń. Dodatkowo, tego typu piloty, umożliwiały definiowanie makr i sterowania w zależności od tego, z jakich konkretnie urządzeń korzystamy w danym momencie.

Z biegiem czasu pojawiło się również inne rozwiązanie. Dioda podczerwieni wróciła do smartfonów, a wraz z nią, aplikacje zastępujące piloty. Wszystko to okazało się jednak tylko półśrodkami, z których użytkownicy nie byli do końca zadowoleni.

Pomysł Apple ma szansę to zmienić.

Wskaż i steruj dzięki UWB

Wyobraźmy sobie pilot wyposażony w ekran dotykowy. Wystarczy, że wskażemy nim jedno z urządzeń, którym akurat w danym momencie chcemy sterować i…to wszystko. Pilot automatycznie przełączy się w tryb sterowania konkretnym sprzętem, udostępniając wszystkie funkcje oferowane przez oryginalne rozwiązanie służące do zdalnego sterowania.

Apple koncepcja zdalnego sterowania
fot. via Apple Insider

Technologia miałaby działać dzięki łączności UWB, pozwalającej na bardzo precyzyjną lokalizację namierzanych przedmiotów. To właśnie dzięki niej pilot wiedziałby, które urządzenie zostało wskazane (poprzez odebranie wysyłanego przez nie komunikatu).

Czy rzeczywiście tak wygląda przyszłość sterowania elektroniką według Apple? Tego nie wiemy. Po samym patencie ciężko powiedzieć cokolwiek więcej.