Apple HomePod

„Duży” HomePod nie doczeka się kontynuacji. Apple pozostawi w ofercie jedynie wersję mini

HomePod oraz inne głośniki z Asystentem Google i Alexą w wielu domach stanowią centrum dowodzenia naszymi smart urządzeniami. Niestety, podstawowy model tego pierwszego nie osiągnął oczekiwanego przez Apple sukcesu. W związku z tym, wkrótce zniknie z rynku, a producent skupi się na dalszym rozwoju HomePoda mini.

Zbyt wysoka cena zabiła HomePoda

Od premiery inteligentnego głośnika Apple wkrótce miną 4 lata. Mimo takiego stażu na rynku, wciąż nie doczekał się on kontynuacji, a jedynie osobnej, zminiaturyzowanej wersji w niższej cenie. HomePod mini sprzedaje się ponoć bardzo dobrze i oferuje praktycznie to samo, co starszy brat, za 1/3 jego ceny, więc jest wybierany przez klientów częściej.

Zaporowa cena (349 dolarów na starcie, obniżone następnie do 299 dolarów) i ograniczona liczba funkcji nie sprzyjały wysokiej sprzedaży oryginalnego smart głośnika Apple. Firma zauważyła, że mimo długiej obecności na rynku nie spełnił on jej oczekiwań sprzedażowych, a HomePod mini stał się dla niego zbyt dużą konkurencją. Przełożyło się to na decyzję o zaprzestaniu produkcji głośnika.

Apple HomePod
fot. Apple

Na ten moment, „duży” HomePod wciąż jest dostępny na stronie Apple (jedynie w kolorze białym), sklepach detalicznych Apple oraz u autoryzowanych sprzedawców Apple. Producent w swoim stanowisku dla portalu TechCrunch zapewnia jednak, że to ostatnia szansa na jego zakup, a gdy ostatnie sztuki zostaną wykupione, zniknie on z oficjalnej dystrybucji.

Nie oznacza to jednak całkowitego porzucenia tego głośnika, ponieważ ma on wciąż otrzymywać aktualizacje oprogramowania, a klienci nie zostaną pozbawieni wsparcia Apple Care dla tego produktu. Sugeruje to jeszcze przynajmniej jedną dużą aktualizację dla urządzenia, która zapewne pojawi się wraz z iOS 15 na jesieni. Nie jest jednak pewne jak długo producent będzie dbał o ten produkt.

Apple podkreśla, że chce skupić się na dalszym rozwoju głośnika HomePod mini, który pozostaje w ofercie w cenie 99 dolarów. Nowe funkcje dla głośników są już w drodze, a kolejne mogą zostać dodane w nadchodzących miesiącach, więc jeśli posiadacie to urządzenie, wypatrujcie nowych aktualizacji dla swojego sprzętu.