ASUS ROG Rapture GT AX6000
ROG Rapture GT AX6000 (źródło: ASUS)

Asus zachęca do aktualizacji routerów ze względów bezpieczeństwa

Firma Asus, znana przede wszystkim z produkcji elektroniki komputerowej, zachęca do pobrania najnowszych aktualizacji routerów. Wszystko dlatego, że zawierają zabezpieczenia, eliminujące łącznie dziewięć luk typu poważnego lub krytycznego w wielu modelach urządzeń tej firmy.

Najnowszy poradnik bezpieczeństwa od producenta routerów

Nowe oprogramowanie dla routerów firmy Asus jest już dostępne, a producent zachęca do uruchomienia aktualizacji lub ograniczenia dostępu do sieci WAN. Wszystko dlatego, że wykryto dziewięć krytycznych lub poważnych luk, które mogą potencjalnie zagrozić urządzeniom podłączonym do internetu i ich użytkownikom.

Pokłosiem braku jednego z zabezpieczeń może być uszkodzenie pamięci w oprogramowaniu sprzętowym, co może prowadzić do wywoływania odmowy usług. Druga, krytyczna luka, może pozwolić hakerom na uruchomienie dowolnego kodu na urządzeniach.

Jak ostrzega firma, jeśli użytkownik nie chce instalować aktualizacji, powinien dezaktywować sieć WAN, aby unikać potencjalnych włamań. Usługa ta zatem obejmuje dostęp zdalny z sieci WAN, przekierowanie portów, DDNS, serwer VPN, DMZ i Port Trigger.

ASUS ROG Rapture GT AX6000
ROG Rapture GT AX6000 (źródło: ASUS)

Jakie modele routerów Asusa są zagrożone?

Jak wynika z podanych informacji, problem może dotknąć posiadaczy następujących routerów: GT6, GT-AXE16000, GT-AXE11000 PRO, GT-AXE11000, GT-AX6000, GT-AX11000, GS-AX5400, GS-AX3000, ZenWi-Fi XT9, ZenWi-Fi XT8, ZenWiFi XT8_V2, RT-AX86U PRO, RT-AX86U, RT-AX86S, RT-AX82U, RT-AX58U, RT-AX3000, TUF-AX6000 oraz TUF-AX5400.

Należy więc pilnie sprawdzić czy posiadane w domu urządzenia nie są narażone na ataki hakerskie, których można uniknąć dzięki aktualizacji. Informacje udzielane przez Asusa trzeba traktować poważnie, szczególnie, że sprzęty tego producenta padały już ofiarami botnetów.

Taki atak miał miejsce w maju zeszłego roku, kiedy to złośliwe oprogramowanie Cyclops Blink mogło trafiać do wielu routerów tej marki, o czym ostrzegał firma.