Alexa w Jaguarze (Źrodło:jaguarlandrover)
Alexa w Jaguarze (Źrodło:jaguarlandrover)

Alexa wskakuje na pokład Jaguara i Land Rovera

Koncern Jaguar Land Rover zapowiada update oprogramowania dla swoich modeli samochodów. Alexa walczy z Asystentem Google o kawałek motoryzacyjnego tortu dla siebie.

Alexa poprowadzi twoją limuzynę

Amazonowy asystent głosowy już dawno przestał tylko posłusznie przyjmować rozkazy w zaciszu domowego ogniska. Amazon Echo potrafi słuchać, co dzieje się w naszym domu i na tej podstawie sugerować odpowiednie działania, powstały zegarki, które pozwolą nam zabrać naszą Alexę na spacer, a jakby tego było mało – asystentka Amazona wybiera się w kosmos. Nic więc dziwnego, że techno gigant chce wypływać szerzej na wody innych branż. Świeża zapowiedź Jaguar Land Rover to deklaracja jeszcze bardziej zaciętej walki o dominację między Google a Amazonem.

Alexa już jest dostępna dla wszystkich modeli Jaguara i Land Rovera, zarówno nowych jak już poruszających się po drogach, wyposażonych w system Pivi Pro 3.0. Asystentka nie wymaga podłączania smartfona i  oferuje wszystkie standardowe funkcje, jak odtwarzanie muzyki, nawigacja, wiadomości i prognoza pogody. Przy pomocy Alexy można też sterować klimatyzacją i zamkiem.

Kokpit z Alexą (Źrodło:jaguarlandrover)
Kokpit z Alexą (Źrodło:jaguarlandrover)

Aktualizacja możliwa jest do przeprowadzenia w domu dla większości samochodów, bez potrzeby odwiedzania producenta. Choć update jest bezpłatny, wymaga płatnej subskrypcji usługi aktualizacji online i aktualnego oprogramowania podkładowego. No i oczywiście niezbędne jest posiadanie konta Amazon. Mimo to niektóre pojazdy tak czy siak będą musiały zaliczyć wizytę u dealera. Po przeprowadzeniu aktualizacji aktywacja Alexy wymaga zeskanowania kodu QR łączącego system Jaguar Land Rover InControl z kontem Amazon.

Kokpit z Alexą (Źrodło:jaguarlandrover)
Kokpit z Alexą (Źrodło:jaguarlandrover)

Więcej funkcji w drodze

Zarząd Amazonu mocno podkreśla, jak ważna jest współpraca z Jaguarem i co przyniesie klientom przyszłość. Dyrektor Alexa Automotive International zapowiada, ze kolejne aktualizacje dostarczą nowe funkcje i możliwości pojazdom.

Amazon przypuszcza zdecydowany atak na branżę motoryzacyjną, co nie dziwi. Asystent Google dostępny jest już m.in. w Volvo, Hummerach i ma się znaleźć także w modelach General Motors. Konkurencja nie śpi, a obecna współpraca może otworzyć Alexie drzwi kolejnych pojazdów i marek.