NASA przetestuje Alexę na pokładzie misji Artemis I
fot. PIXABAY

NASA przetestuje Alexę na pokładzie misji Artemis I

Amazon i Lockheed Martin ogłosili plany wysłania Alexy w kosmos w ramach misji Artemis I NASA, która będzie pierwszą z kilku, mających na celu wylądowanie pierwszej kobiety i pierwszej kolorowej osoby na Księżycu.

NASA przetestuje Amazon Alexa w kosmosie

Alexa to asystent głosowy, stworzony przez firmę Amazon. Jej działanie jest wspomagane m.in. przez inteligentne głośniki z rodziny Echo. Ten inteligentny pomocnik ma zastosowanie niemalże wszędzie, dlatego nic dziwnego, że w końcu upomniała się o nią także NASA.

Alexa będzie używana w statku kosmicznym Orion NASA i będzie miała dostęp do danych telemetrycznych w czasie rzeczywistym, dzięki którym będzie w stanie odpowiedzieć na tysiące pytań dotyczących misji. W każdej chwili będzie można ją spytać: „Alexa, jak szybko podróżuje Orion?”. Precyzyjna odpowiedź zapewne padnie natychmiast. Wirtualny asystent będzie nawet przetwarzał żądania sterowania podłączonymi urządzeniami na pokładzie Oriona, zaczynając od oświetlenia w kabinie.

NASA przetestuje Alexę na pokładzie misji Artemis I
fot. NASA

Korzystając z sieci Deep Space Network NASA, Alexa może również pobierać z Ziemi wszelkiego rodzaju informacje potrzebne dla astronautów w kosmosie. Dzięki temu przyszła załoga, choć tak bardzo oddalona od domu, będzie mogła być na bieżąco z życiem rodziny czy też innymi danymi, które będą chcieli poznać.

Misja Artemis I będzie testem dla Amazon Alexa

Artemis I będzie misją bez ludzi. Amazon będzie musiał polegać na doświadczeniu wirtualnej załogi w NASA. Doświadczenie zdobyte w czasie tego testu pokaże, jak będzie mogła wyglądać interakcja między inteligentnym asystentem głosowym a przyszłymi astronautami.

Jednak nie tylko załoga i naukowcy skorzystają z zaangażowania Alexa w misje. Użytkownicy, którzy korzystają już z jej pomocy, będą mogli z domu przeglądać informację dotyczące tego spektakularnego wydarzenia. Każdy z nich dostanie dostęp do danych telemetrycznych Oriona oraz filmów i zdjęć z misji. To może być naprawdę bardzo ciekawe.

Amazon wprowadzi nowe funkcje Alexy bliżej zapowiadanego terminu wykonania misji. Jednak podgląd tego, jak będzie to wyglądało finalnie, jest już dostępny. Aby uzyskać do niego dostęp, wystarczy, że powiesz „Alexa, zabierz mnie na Księżyc”.

Gotowi na wycieczkę?