Mobvoi Tichome Mini / fot. Kacper Żarski
Mobvoi Tichome Mini / fot. Kacper Żarski

Asystent głosowy w czasie pandemii – towarzysz idealny?

Inteligentny asystent głosowy to aplikacja, z której korzystamy coraz częściej, zwłaszcza, że wiele nowych urządzeń udostępnia taką możliwość. Z Asystentem, Siri czy Alexą porozmawiamy już nie tylko przy pomocy smartfonów, ale też słuchawek bezprzewodowych czy głośników. W czasie zalecanej izolacji, gdzie powinniśmy ograniczyć wychodzenie z domu do niezbędnego minimum, możemy poznać i docenić jego możliwości jeszcze bardziej.

Niczego nie dotykaj!

Jednym z najważniejszych zaleceń zmierzających do ograniczenia skutków pandemii jest ograniczenie styczności z innymi ludźmi i przedmiotami, na których może znajdować się zagrożenie biologiczne. Jako, że z asystentów głosowych można korzystać bez dotykania czegokolwiek, wyłącznie za pomocą mowy, jest to rozwiązanie wręcz idealne. Asystent, zwłaszcza we współpracy z oprogramowaniem inteligentnego domu, może ograniczyć zbędny kontakt z niektórymi przedmiotami, takimi jak włączniki świateł, do minimum.

asystent głosowy amazon alexa

Pozostań dobrze poinformowany!

Dzięki możliwości prezentacji aktualnych wiadomości, asystent głosowy może poinformować o tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni czy godzin. Pomoże również w znalezieniu informacji o samym zagrożeniu. Może również posłużyć do wysłania wiadomości czy połączenia się z wybraną osobą, kiedy po prostu będziemy chcieli porozmawiać.

Google Home Mini (Asystent Google)

Myj ręce!

W jaki sposób asystent głosowy może pomóc w regularnym, dokładnym myciu rąk? Na przykład ustawiając przypomnienia na określone godziny, czy odliczając właściwy czas mycia rąk z wykorzystaniem minutnika.

Pobaw się!

Poza stricte praktycznymi aspektami korzystania z asystentów głosowych, można również poświęcić nieco czasu na głębsze zapoznanie się z jego możliwościami, na przykład poprzez zadawanie mu kolejnych pytań czy zlecanie konkretnych poleceń. Dzięki takiej zabawie można osobiście przekonać się, jak daleko rozwinięte możliwości kryją się w naszych urządzeniach. Gdyby tego było mało, Asystent Google, zawsze służy dobrym dowcipem, potrafi również zaśpiewać piosenkę.

Nie masz z kim porozmawiać? Nudzisz się? Może to akurat dobry moment, by poświęcić chwilę na zapoznanie się z najnowszymi zdobyczami technologii, które już znajdują się w Twoim domu i Twoim smartfonie. Siri, Asystent Google i Amazon Alexa tylko czekają aż dasz im szansę wykazania się. Spróbuj, z pewnością warto!