Asystent Google uczy się rozumieć bez słów

Asystent Google uczy się rozumieć bez słów

Co łączy wszystkich, popularnych asystentów głosowych? Do ich aktywacji, wymagane jest wypowiedzenie specjalnego słowa-klucza, jak Hey Siri czy OK Google. A gdyby tak uwolnić użytkowników od konieczności wypowiadania komendy?

Aktywacja asystenta głosowego inaczej, niż komendą głosową czy użyciem przycisku, to nic nowego – powiedzą posiadacze zegarków Apple Watch, w których Siri włączyć można samym uniesieniem dłoni. Tyle tylko, że odczytanie stosownego gestu przez zegarek wyposażony w szereg czujników i odpowiednie oprogramowanie, to żadna trudność. Gorzej, gdy podobnych reakcji chcielibyśmy nauczyć urządzenie stacjonarne – na stałe przypisane do jednego miejsca w domu. Wygląda na to, że firma Google znalazła sposób, by skutecznie temu zaradzić.

Blue Steel – co to takiego?

Rozwiązanie, nad którym pracuje Google otrzymało nazwę kodową Blue Steel. Zostało odkryte w eksperymentalnej wersji oprogramowania dla urządzenia Nest Hub Max, przez Jana Boromeusza, który zasłynął już podobnymi odkryciami.

Na opublikowanym w serwisie YouTube filmie, Nest Hub Max rozpoznaje moment, w którym podchodzi on do urządzenia. Samo zbliżenie się powoduje uruchomienie Asystenta Google, dzięki czemu nie trzeba używać słowa-aktywatora.

Asystent Google bez komendy aktywującej – to może się przydać

Przez ostatnie lata korzystania z inteligentnych rozwiązań sterowanych asystentami głosowymi, przyzwyczailiśmy się do wydawania każdego, kolejnego polecenia, poprzedzając je słowem-kluczem. Choć z pozoru to żadna trudność, z biegiem czasu staje się dość upierdliwą koniecznością. Nie dziwię się wcale, że Google pracuje nad tym, by dostarczyć rozwiązania jeszcze wygodniejsze od tych, z których korzystamy obecnie.

Blue Steel, mimo wszystkiego, co wiemy, pozostaje wielką zagadką. Kto wie, jakie jeszcze możliwości kryją się za nową technologią, opracowywaną przez Google pod tą nazwą. Najważniejsze, że asystenci głosowi, w wyniku ciągłego rozwoju, są coraz bardziej inteligentni. Kto wie, być może pewnego dnia, to głos będzie podstawowym sposobem komunikacji z urządzeniami elektronicznymi w naszym otoczeniu.