Samsung

Telewizory Samsunga bez Asystenta Google. Pomocnik zniknie też ze starszych urządzeń

Asystent Google znika z telewizorów Samsunga. Sytuacja nie dotyczy wyłącznie najnowszych urządzeń, ale również tych, które dotychczas obsługiwały tę funkcję. Kiedy nastąpią zmiany i co jest ich powodem?

Pomocnik w obsłudze telewizora

Asystent Google to pomocnik, którego znajdziemy w wielu urządzeniach, takich jak smartfony, tablety, wyświetlacze czy telewizory. Jego zadaniem jest możliwość głosowego wprowadzania zapytań do wyszukiwarki Google, otwieranie aplikacji czy wyszukiwanie treści do obejrzenia lub słuchania bezpośrednio na platformach streamingowych.

Trzeba przyznać, że Asystent Google w telewizorach to naprawdę przydatna funkcja podczas poszukiwania konkretnych filmów, seriali czy programów. Dzięki niemu za pomocą głosu możemy np. bardzo łatwo i szybko odnaleźć treść bez potrzeby ręcznego naciskania pojedynczych liter na klawiaturze wyświetlonej na dużym ekranie. Jego obecność na telewizorach pojawia się w większości produktów opartych o Android TV czy Google TV, ale nie tylko, trafił także m.in. na Tizen.

Jedną z wiodących marek telewizyjnych jest marka Samsung, która już w 2019 roku zapowiedziała wprowadzenie na swoje urządzenia Asystenta Google i zintegrowała go ze swoimi modelami z 2020 roku oraz późniejszymi, podobnie jak Amazon Alexę.

Asystent Google Look and Talk
(źródło: Google)

Asystent Google znika z Samsung Smart TV

W 2023 roku posiadacze najnowszych modeli telewizorów Samsunga mogli się jednak nieco zdziwić. Okazało się, że urządzenia nie obsługują już Asystenta Google. To jednak nie koniec. Jak wynika z informacji udostępnionych przez markę na stronie pomocy, popularny asystent nie tylko nie będzie już dostępny na nowych urządzeniach, a więc z 2024 roku, ale również zniknie ze starszych sprzętów.

Wygaszenie współpracy pomocnika z telewizorami Samsunga ma nastąpić już 1 marca br. Powodem sytuacji jest zmiana polityki Asystenta Google. Nadal można jednak głosowo korzystać z Alexy. Wśród modeli, które zostaną pozbawione tej wygodnej funkcji, znalazły się wszystkie modele Smart TV z 2021 i 2022 roku, QLED-y 8K i 4K z 2020 roku, UHD Crystal z 2020 roku oraz Lifestyle z 2020 roku.