Naukowcy z ETH Zurich opracowali maszynę, która samodzielnie buduje idealną ścianę z głazów. Za prace odpowiedzialna jest koparka, wydajny system pomiarowy i algorytmy, które obliczają położenie konkretnej skały. Co ciekawe, urządzenie nie wykorzystuje żadnej zaprawy czy substancji spajającej pojedyncze obiekty.
Koparka samodzielnie buduje ścianę z kamieni
Obiekty budowlane są zachwycające, ogromne i architektonicznie zaawansowane. Gdy jednak staniemy na przeciwko gotowego już gmachu rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób powstawał oraz jak wiele ludzkich pracowników musiało wykazać się fizyczną siłą i zaawansowanymi umiejętnościami.
Na szczęście w dzisiejszych czasach człowiek jest już w sporej części odciążony, a robotyczne systemy wspomagają nas w wielu czynnościach.
Jednym z wyjątkowych wynalazków jest koparka HEAP, która potrafi samodzielnie zbudować wręcz doskonałą, kamienną ścianę. Za opracowanie sprzętu odpowiedzialni są naukowcy z ETH Zurich. Hydrauliczny „robot” kroczący o masie sięgającej do 12 ton zyskał dostęp do globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS), a także licznych czujników wykonanych w technologii LiDAR.
Algorytmy podpowiadają układ głazów
Pierwszym etapem pracy maszyny było przeprowadzenie skanowania placu budowy. Koparka wygenerowała trójwymiarową mapę oraz zarejestrowała każdy głaz, z których miała powstać ogromna ściana. Skały o masie kilku ton były podnoszone oraz weryfikowane przez technologię obsługiwaną przez robota. Maszyna szacowała masę oraz środek ciężkości, co pozwoliło na opracowanie trójwymiarowego kształtu konkretnego głazu.
Zebrane pomiary zostały skierowane do algorytmu, który wybrał właściwe miejsce dla danej skały, co pozwoliło na utworzenie stabilnej ściany o wysokości 6 metrów oraz długości 65 metrów. Podczas budowy maszyna nie wykorzystywała żadnych substancji czy zaprawy, wspomagającej utrzymywanie się skał w jednym położeniu.
W ciągu jednej sesji robotyczna koparka była w stanie ułożyć od 20 do 30 głazów.