Robot rzeźbiarz (źródło: ROBOTOR)
Robot rzeźbiarz (źródło: ROBOTOR)

Robot – rzeźbiarz tworzy marmurowe posągi

Roboty to nie tylko poruszające się czy integrujące z ludźmi maszyny, ale również prawdziwi artyści. Jednym z nich jest urządzenie firmy ROBOTOR, które zostało opracowane przez dwóch specjalistów w dziedzinie obróbki marmuru oraz tworzenia rzeźb. Sprzęt, w oparciu o doświadczenie i technologię skanowania obiektów w 3D, potrafi odtwarzać przepiękne i precyzyjne posągi.

Samodzielna maszyna wyręcza rzeźbiarzy

Ogromne i znane na całym świecie rzeźby są często dostępne dla ograniczonej publiczności. Choć wielu z nas pragnie podziwiać najwspanialsze zabytki, często jesteśmy zbyt daleko, aby było to możliwe. Choć możemy oglądać je na zdjęciach, nie jest to zazwyczaj wystarczające, żeby docenić polot, artyzm i talent artysty.

Dlatego też zdarza się, że najbardziej znane posągi są odtwarzane, co jednak związane jest z ogromnym kosztem, doświadczeniem rzeźbiarza oraz długim czasem wykonania. Z pomocą przychodzi technologia, a dokładniej maszyna firmy ROBOTOR, która potrafi w szybki sposób opracować odpowiednik konkretnego dzieła artystów.

Wyjątkowy rzeźbiarz, którego podstawą działania jest samodzielnie programujący się system do frezowania OR-OS, to proste i intuicyjne urządzenie. Sprzęt nie wymaga szczególnych umiejętności czy doświadczenia w procesie tworzenia posągów.

Znane posągi odtwarzane przez robota

Podstawą tworzenia rzeźb jest opracowanie plików w trójwymiarze. W oparciu o model w 3D oprogramowanie w sposób automatyczny generuje ścieżki, jakie powinien obrać robot, podczas odtwarzania artystycznego obiektu. Urządzenie, w przeciwieństwie do ludzkiego rzeźbiarza, może pracować przez całą dobę, pokonując wszelkie trudności związane z procesem obróbki kamienia.

Robot rzeźbiarz (źródło: ROBOTOR)
(źródło: ROBOTOR)

Jednym z przykładów wręcz doskonałego odwzorowania i odtworzenia jest posąg Tersicore, czyli muza tańca i śpiewu chóralnego, która została stworzona w 1811 roku przez Canovę. Dzieło to zostało wykonane z białego marmuru, pochodzącego z włoskiego miasta Carrara.

Wyjątkowa rzeźba przechowywana jest w Fundacji Magnani Rocca, jednak ROBOTOR, dzięki systemowi skanowania TorArt w sposób samodzielny opracował projekt oraz odtworzył cenną rzeźbę o wysokości 182 centymetrów.

W podobny sposób stworzono również Monumentalny Łuk Palmyry, Persefonę Gai z Tarentyny, której oryginał znajduje się w Berlinie, czy też Kupidyna i Psyche.