Fotowoltaika na wodzie (źródło: Facebook)
Fotowoltaika na wodzie (źródło: Facebook)

Pływająca instalacja fotowoltaiczna zamiast elektrowni jądrowej w Żarnowcu

W miejscu, w którym kiedyś miała stanąć elektrownia jądrowa, teraz rozciąga się wizja przyszłości zasilanej przez słońce. Żarnowiec, niegdyś symbol atomowych aspiracji Polski, otwiera nowy rozdział w produkcji energii odnawialnej.

To tu Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) ogłosiła, że będzie gospodarzem największej pływającej instalacji fotowoltaicznej w kraju i jednej z największych w Europie. Dotychczas była to elektrownia znajdująca się na zbiorniku w Czarnym Błocie koło Torunia, która charakteryzuje się mocą 0,5 MW. Jest to przełomowy moment dla polskiej energetyki i kolejny krok na drodze do zwiększenia udziału zielonej energii w naszym kraju.

Instalacja fotowoltaiczna na wodzie – zalety

Tereny, które przez lata pozostawały niezagospodarowane po nieukończonej budowie elektrowni, znajdą teraz nowe zastosowanie. Maciej Kazienko, wiceprezes zarządu PSSE, wskazał na potencjał i możliwości, jakie niosą ze sobą niewykorzystane dotychczas zbiorniki retencyjne. Pływająca farma fotowoltaiczna, choć nadal uznawana za rozwiązanie nowatorskie, nie będzie stanowiła zagrożenia dla ekosystemu wodnego, pod warunkiem że nie zakryje całkowicie powierzchni zbiornika.

Umowa z firmą Antamion na opracowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwoleń dla instalacji jest już podpisana. Z mocą przekraczającą 7 MWp, innowacyjna farma nie tylko dostarczy energię lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom, ale też przyczyni się do redukcji emisji CO2 – kluczowego czynnika wpływającego na globalne ocieplenie.

Technologia na rzecz wydajności

Pływające panele fotowoltaiczne w Żarnowcu staną się nie tylko symbolem transformacji energetycznej, ale też przykładem efektywnego wykorzystania technologii. Zlokalizowane na wodzie, będą pracować w niższych temperaturach, co zwiększa ich sprawność. Dodatkowo, woda działa jak naturalne lustro, odbijając światło i zwiększając efektywność generowania energii elektrycznej. To wszystko przekłada się na lepszą wydajność instalacji i większe korzyści dla środowiska.

Antamion - instalacja fotowoltaiczna na wodzie (źródło: Facebook)
Antamion – instalacja fotowoltaiczna na wodzie (źródło: Facebook)

Inwestycja w Żarnowcu to tylko część większego planu PSSE, mającego na celu promowanie transformacji energetycznej regionu i kraju. Prace nad kolejną instalacją fotowoltaiczną o mocy 21 MWp w Barcinie zostały już rozpoczęte w ubiegłym roku. Te projekty nie tylko pomogą w realizacji celów Polski dotyczących energii odnawialnej, ale również zasilą lokalne gospodarstwa domowe i firmy w czystą energię, która jest coraz bardziej pożądana w świecie stawiającym na niskoemisyjne i zrównoważone źródła mocy.

Instalacja fotowoltaiczna w Żarnowcu to dowód na to, że nawet niedokończone projekty przemysłowe mogą znaleźć nowe życie w ekologicznym wydaniu.