(źródło: Home Assistant)
(źródło: Home Assistant)

Home Assistant staje się lepiej dostępny na urządzeniach z Androidem

Platforma inteligentnego domu typu open source, znana pod nazwą Home Assistant, zyskuje kolejne aktualizacje. Tym razem użytkownicy sprzętów z systemem Android będą mogli dodawać wybrane inteligentne urządzenia do interfejsu sterowania lub bezpośrednio na ekran blokady urządzenia mobilnego.

Inteligentny dom w jednym systemie

Platforma Home Assistant to sposób na stworzenie systemu inteligentnego domu, gromadzącego wiele urządzeń, proponowanych przez różnych producentów. Opcja ta pozwala na zarządzanie i sterowanie poszczególnymi sprzętami w zdecydowanie bardziej zaawansowany sposób w porównaniu do tradycyjnych aplikacji. System umożliwia także lepsze dostosowywanie automatyzacji czy przesyłanie powiadomień, a nawet tworzenie list rzeczy do zrobienia.

Teraz te wszystkie możliwości mają być jeszcze lepiej dostępne dla urządzeń mobilnych z systemem Android. Opcja ta ma działać podobnie do obecnie stosowanej przez nas w ramach aplikacji takich, jak Google Home czy Samsung SmartThings, a więc w menu ściąganym z górnej części ekranu.

(źródło: Home Assistant)
(źródło: Home Assistant)

Home Assistant dostępny łatwiej niż kiedykolwiek

Dzięki nowej aktualizacji Home Assistant użytkownicy będą mogli w łatwy sposób uruchomić lub wyłączyć ustaloną przez nich automatykę. Wśród tych opcji ma pojawić się obsługa urządzeń pozwalających na dostosowanie temperatury, oświetlenia, uruchamianie robotów sprzątających, a także otwieranie czy zamykanie inteligentnych zamków.

Panel kontroli inteligentnych urządzeń można uruchomić w ustawieniach. W ten sposób użytkownicy sprzętów mobilnych z systemem Android mogą otrzymać znacznie łatwiejszy dostęp do zarządzania Smart Homem. Panel ten otwierany jest poprzez ściągnięcie w dół górnego paska na ekranie smartfona czy tabletu, gdzie pojawiają się kafelki odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie konkretnych urządzeń lub uruchamianie oraz dezaktywowanie ustalonych automatyzacji.

Urządzenia z systemem Android 14 zostały wyposażone w nowy, odświeżony interfejs oprogramowania, dzięki czemu użytkownicy mogą nadawać niestandardowe czynności dla urządzeń. Ta forma panelu kontroli od pewnego czasu jest dostępna dla urządzeń wdrożonych do aplikacji Google Home, a teraz również dla użytkowników Home Assistant. Posiadacze sprzętów z systemem Android 11 i wyższym mogą natomiast skorzystać ze sterowania w formie szybkich skrótów, jednak nie mają dostępu do tak szerokich możliwości, jak posiadacze telefonów z Androidem 14.