Jetson One (Źródło:Jetson)
Jetson One (Źródło:Jetson)

Latający pojazd elektryczny z polskimi korzeniami otrzymał zgodę na wznoszenie się

Latający pojazd elektryczny Jetson ONE, który na początku opracowywano na terenie Polski, otrzymał zgody potrzebne do wznoszenia się w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej Włoch. Maszyna ma być przeznaczona do lotów pasażerskich.

Co potrafi Jetson ONE?

Start-up Jetson został założony kilka lat temu przez Tomasza Patana, który zaprojektował pojazd o nazwie ONE. Początkowo prace realizowane były na terenie naszego kraju, teraz jednak kontynuowane są we Włoszech.

Stworzona maszyna elektryczna zdolna jest do wznoszenia się i przewożenia na swoim pokładzie pasażera, jednocześnie stanowiącego pilota. Zamysłem wynalazku było utworzenie pojazdu, który jest w stanie startować i lądować w pionie. Oznacza to, że do wzniesienia się czy też lądowania wystarczy teren o powierzchni zaledwie 5m2.

Latający pojazd ONE (źródło: Jetson)
Latający pojazd ONE (źródło: Jetson)

Jetson ONE nieco przypomina drona. Został wyposażony w akumulatory litowo-jonowe, pozwalające na jednym ładowaniu przebyć około 30 kilometrów. Latający pojazd rozwija prędkość do nawet 100 km/h. Pilot maszyny jest lokowany wewnątrz otwartej kabiny, która wykończona jest metalową ramą.

Jednoosobowy latający pojazd ze zgodami

Latający pojazd marki Jetson został pokazany już dwa lata temu, w 2021 roku, wtedy również pojawiła się możliwość zakupienia ONE za 98 tysięcy dolarów w ramach ograniczonej przedsprzedaży. W ten sposób sprzedano ponad 300 egzemplarzy wyjątkowej maszyny. W tym roku natomiast działalność poszerzono, uruchamiając możliwość finansowania w ramach rundy inwestycyjnej, której wartość uplasowała się na poziomie 15 milionów dolarów.

Tak duże zainteresowanie spowodowało, że uzyskanie koniecznych zgód do lotu poza strefami kontrolowanymi stało się bliższe niż kiedykolwiek. Włoskie organy dopuściły maszynę do lotu, zarówno bez pasażerów, jak i z podróżnym na pokładzie. 

Na ten moment jednak loty będą realizowane bez pilotów.