Webasto dach fotowoltaiczny (źródło: webasto-group.com)
Webasto dach fotowoltaiczny (źródło: webasto-group.com)

Solarne dachy samochodowe wydłużą zasięg pojazdów elektrycznych

Rynek motoryzacyjny nieustannie szuka nowych rozwiązań, które pozwolą na wydłużenie zasięgu pojazdów elektrycznych oraz zwiększenie ich efektywności energetycznej. W ostatnich latach dużą popularność zdobywa integracja paneli słonecznych z pojazdami, co pozwala na korzystanie z energii słonecznej jako dodatkowego źródła zasilania.

Niemiecka firma Webasto, znana z dostarczania innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu samochodowego, ogłosiła wprowadzenie do użytku swojego nowego produktu – retractable vehicle integrated PV system, czyli systemu słonecznych paneli dachowych zintegrowanych z pojazdami, który może być wysuwany.

Dach solarny Webasto – funkcjonalność i design

Podczas niedawnego wydarzenia branżowego firma przedstawiła swój produkt, który został zainstalowany w nowym elektrycznym pojeździe typu SUV. System ten składa się z 120 ogniw PERC (Passivated Emitter Rear Cell), które zapewniają moc wyjściową 300 W. Jak podkreśla przedstawiciel Webasto, producenci aut elektrycznych szacują, że dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zwiększenie zasięgu pojazdu nawet o 3000 kilometrów rocznie, w zależności od warunków środowiskowych oraz użytego systemu zarządzania baterią.

Panele PV są sztywne i nie mogą być zwijane ani składane. Wyposażono je w mechanizm zewnętrzny, który pozwala przesunąć przedni panel (ważący 21 kg i mający powierzchnię 1,2 m2) i umieścić go nad tylnym (o powierzchni 0,9 m2), w ten sposób odsłaniając część dachu. Dzięki temu system nie tylko pozwala na zbieranie energii słonecznej, ale także stanowi istotny element estetyczny pojazdu. Niebieskie detale dekoracyjne znajdujące się na nich dodają nowoczesnego wyglądu.

Powierzchnia dachu umożliwia również bardzo dokładne monitorowanie otoczenia pojazdu i rozpoznanie przeszkód oraz zagrożeń w różnych warunkach pogodowych, dzięki umieszczeniu na nim zintegrowanych czujników i 14 kamer. System wydaje się być niezwykle zaawansowany – umożliwia tworzenie wizualizacji 3D, a także bieżącą ocenę znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej.

Pomyślano także o odporności na zmieniające się warunki pogodowe. Opracowano aplikację do zarządzania temperaturą czujników i system czyszczenia wykorzystujący płyn do spryskiwaczy oraz wdrożono funkcję redukcji oblodzenia i zamglenia.

Adaptacja w nowoczesnych SUV-ach

Warto podkreślić, że cały montaż, w tym panele, przewody, napęd i silnik są złożone i kontrolowane pod względem jakości w zakładzie Webasto Velky Meder na Słowacji. W ten sposób powstaje produkt gotowy do integracji z autem. Opcja solarnych dachów jest oferowana jako wyposażenie oryginalne, montowane bezpośrednio przez producenta, co eliminuje potrzebę poszukiwania rozwiązań na rynku wtórnym.

Systemy VIPV (Vehicle-Integrated Photovoltaics) są w stanie dostarczać energię nie tylko do wysokonapięciowych baterii napędzających silniki, ale również do pokładowych podsystemów, takich jak klimatyzacja. Jan Henning Mehlfeldt, odpowiedzialny za globalny biznes dachowy w Webasto, podkreśla, że wartość użytkowa takiego systemu to tylko jedna z korzyści. Elegancki wygląd nowoczesnego solarnego dachu jest nie tylko praktyczny, ale także odzwierciedla troskę właściciela o środowisko naturalne.