Fisker Ocean Extreme (Źródło: Fisker)
Fisker Ocean Extreme (Źródło: Fisker)

Pokryty tytanem, elektryczny SUV Fisker chce zdetronizować Jeepa i Land Rovera

Firma Fisker powoli wkrada się na rynek elektryków. Producent elektryków zadebiutował w tym miesiącu ze swoim pierwszym SUV-em Ocean, a teraz prezentuje drapieżną, terenową wersję Force E.

Elektryczne crossovery i SUV-y zyskują na popularności

Rynek elektrycznych crossoverów i SUV-ów puchnie w oczach. Wielkie, znane marki zarzucają nas nowymi modelami i rekordami. Mniejsi producenci nie pozostają daleko w tyle, oferując swoje rozwiązania i wyróżniające się propozycje. W tej ostatniej grupie znajdziemy bardzo ciekawy model amerykańskiej firmy motoryzacyjnej Fisker z Kalifornii, która ma swoją wizję na rynek elektryków. Wizję, która może śmiało konkurować z gigantami pokroju Jeepa czy Land Rovera.

Kilkanaście dni temu swoją premierę miał nowy SUV firmy – Ocean. Idąc za ciosem, Amerykanie prezentują teraz edycję pakietu terenowego, który ma zapewnić więcej mocy. Fisker wyjaśnia, że ma plany zakończenia nietkniętej dominacji modeli spalinowych w przestrzeni terenowej. Ocean Force E będzie ich ostateczną bronią, poruszającą się na 33-calowych oponach terenowych, przyklejonych do 20-calowych (51-centymetrowych) wzmocnionych kół i dodając specjalne amortyzatory zawieszenia. SUV oparty będzie na tytanowej płycie ochronnej pod akumulatorem, i zyska oddzielne, strukturalnie zamontowane przednie i tylne płyty poślizgowe.

Fisker Ocean Extreme (Źródło: Fisker)
Fisker Ocean Force E (Źródło: Fisker)

Ocean Force E – pretender do tronu

SUV Force E przyniesie również kilka dostępnych modyfikacji wnętrza, w tym gumowe dywaniki podłogowe, dodatkowe uchwyty i punkty mocowania. Kosz dachowy będzie dostępny jako dodatek, tak jak przednie, dodatkowe oświetlenie, wzmocnienia zderzaka, haki holownicze i trochę krzykliwej grafiki na samochodzie. Całą tę paczkę będzie pchał do przodu dwusilnikowy układ napędowy AWD o mocy 550 koni i napęd 4×4.

Potężny SUV musi mieć potężną baterię – akumulator Hyper Range o pojemności 113 kWh zapewni 560 km zasięgu, a dach SolarSky, który znajduje się na szczycie modelu Extreme, zapewni dodatkowe 2400 do 3200 km zasięgu. Ocean oferuje również gniazdko do zasilania narzędzi i sprzętu elektrycznego.

Oficjalna premiera specjalnego modelu Ocean planowana jest na czwarty kwartał 2023 roku.