Elektryczny SUV Kia EV9 (Źródło: kiapress)
Elektryczny SUV Kia EV9 (Źródło: kiapress)

Nowy elektryczny SUV Kia to połączenie wyrafinowania i wytrzymałości

Kia zaprezentowała swojego nowego, flagowego elektrycznego SUVa. EV9 to masywny trzyrzędowiec o niecodziennej stylistyce.

Nawet potężne maszyny mogą być zielone

Pomimo bardzo wysokich, twardych wymagań stawianych niektórym maszynom, inżynierowie dowodzą, że i one mogą być zielonymi elektrykami nietracącymi nic ze swoich funkcjonalności. Elektryczne pickupy, traktory, motocykle, czy samoloty w niczym lub w niewielkim stopniu odstają od swoich benzynowych odpowiedników. Najnowszy model Kia ma natomiast stanowić przykład łączenia wyrafinowanego z silnym.

EV9 to nowy flagowy, elektryczny model przypominający interpretację LEGO nowoczesnego SUV-a. Producent wyjaśnia, że zespół projektowy pracował nad złagodzeniem aury terenowej wytrzymałości SUV-a z pomocą czystego wyrafinowania pojazdu w pełni elektrycznego. Pierwszy koncept auta został zaprezentowany w Los Angeles 2021, a dziś wielkimi krokami zbliża się jego premiera.

Cyfrowy motyw projektu utrzymano zarówno na zewnątrz, jak jak i w środku, skupiając uwagę kierowcy na panoramicznej tablicy rozdzielczej o wysokiej rozdzielczości, która technicznie składa się z dwóch 12,3-calowych wyświetlaczy połączonych w jednolitą obudowę.

Elektryczny SUV Kia EV9 (Źródło: kiapress)
Elektryczny SUV Kia EV9 (Źródło: kiapress)

Równie silny, co nowoczesny i elegancki

EV9 oparty jest o platformę Electric Global Modular Platform (E-GMP) Kia, zachowuje przestronną kabinę dzięki płaskiej architekturze i dużemu rozstawowi osi. Klienci będą mogli wybierać między sześcio- a siedmiomiejscowymi konfiguracjami trzyrzędowymi, obiecującymi komfortowe ilości przestrzeni dla wszystkich pasażerów. Pierwsze dwa rzędy będą wyposażone w odchylane siedzenia, a siedzenia w drugim rzędzie będą także obracane o 180 stopni, jak w kamperze, dzięki czemu pasażerowie będą mogli wchodzić w interakcje z pasażerami w trzecim rzędzie.

EV9 obiecuje zasięg 483 km i 25 minut ultraszybkiego ładowania (10 do 80%).

Nowy model zadebiutuje już 28 marca. Nie znana jest jeszcze dokładna cena.. Więcej szczegółów zostanie udostępnionych tuż przed rychłym debiutem modelu.