AI (źródło: Pixabay)
AI (źródło: Pixabay)

Chińska odpowiedź na GPT. ERNIE Bot AI jeszcze niedopracowany?

Chiński gigant technologiczny Baidu pochwalił się swoją odpowiedzią na GPT. ERNIE Bot ma zapewnić te same funkcjonalności co konkurent, ale na razie jest jeszcze niedopracowany.

Każdy ma AI – chcą i Chińczycy

Ze względu na szerokie spektrum funkcji oferowanych przez sztuczną inteligencję, mnóstwo firm i instytucji rozwija w szalonym tempie produkty i usługi oparte o nowe możliwości. Zarówno technologiczni giganci, jak i mniejsze, równie innowacyjne firmy proponują niesamowite rozwiązania oparte o AI. Jeden z największych graczy technologicznego wyścigu, chiński koncern Baidu, przespał znak startowy i swoją propozycję usługi prezentuje dopiero teraz, po pośpieszeniu firmy przez partnerów i inwestorów.

Wiele osób pytało mnie, dlaczego wypuszczamy ten produkt w tej chwili. Czy naprawdę jesteśmy gotowi? W rzeczywistości w ciągu ostatniej dekady zainwestowaliśmy w badania i rozwój ERNIE Bot. Rzeczywiście, początkowa wersja została uruchomiona w 2019 r., a co roku uruchamiana jest nowa wersja… Inne – w tym Google, Facebook itp. – nie mają produktu na tym samym poziomie. Baidu jako pierwsze wprowadza taki produkt na rynek.

Yanhong Li, współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny Baidu

Narzędzie, które ma być zaprzęgnięte do wielu ról

Podczas oficjalnej konferencji prasowej prezes Yanhong Li zaprezentował pięć krótkich, nagranych wcześniej demonstracji możliwości sztucznej inteligencji. W pierwszym poprosił on o podsumowanie fabuły serii science fiction Three Body. Drugie zadanie było bardziej biznesowe – AI miało zasugerować nazwę dla firmy zajmującej się zaawansowanymi technologiami, a także stworzyć biuletyn firmowy na 600 słów.

Trzecie zadanie było wyzwaniem matematycznym i polegało na wskazywaniu błędów w monitach wejściowych. Czwarte udowodniło, że ERNIE Bot rozumie chiński język i kontekst. Ostatnie zadanie pokazało jego kreatywność – AI stworzyła plakat na konferencję Światowego Inteligentnego Transportu w 2023. Następnie zapytano, które miasta najlepiej nadają się do rozwoju wspomnianego inteligentnego transportu i nakazano mu stworzyć na tej podstawie wideo.

Ta pospieszna premiera nie zrobiła wrażenia na inwestorach – podczas prezentacji akcje spółki spadły o 10%.

Pełen zapis z prezentacji ERNIE Bota można znaleźć poniżej: