Platforma Empathy (Źródło: www.empathy.com)
Platforma Empathy (Źródło: www.empathy.com)

Ta sztuczna inteligencja pisze nekrologi i jest w tym całkiem niezła

Empathy to startup oferujący automatycznego, personalnego asystenta dla osób po stracie bliskich. Nowa funkcja na platformie wykorzystuje AI w pisaniu nekrologów.

AI przydatne w każdym aspekcie życia

Rozwój sztucznej inteligencji galopuje do przodu. Chociaż nie obywa się bez problemów i niepokojących sytuacji, wsparcie, jakie zapewnia uczenie maszynowe i sieci neuronowe jest zbyt cenne, by całkiem z niego zrezygnować. Przewidywanie katastrof, chorób, badanie oceanów i ludzkich włosów, rozmowa ze zwierzętami… wygląda na to, że możliwości są nieskończone. Wróćmy jednak do bardziej przyziemnych zastosowań.

Empathy to startup oferujący platformę wsparcia dla osób, które doświadczyły straty bliskiej osoby. Oferuje szeroką gamę usług, od udostępniania linków do poradnictwa psychologicznego po pomoc w formalnościach, sprawach spadkowych i podatkowych. Do szerokiej gamy funkcji dochodzi teraz asystent AI „Finding Words” pomagający w pisaniu nekrologów.

Przy przytłaczającej liczbie zadań i napięciu emocjonalnym, przed którymi stoją pogrążone w żałobie rodziny, Finding Words pozwala im mniej martwić się zadaniem redagowania tekstu nekrologu i skupić się bardziej na uczczeniu pamięci i dziedzictwa ich ukochanej osoby.

Empathy

Sztuczna inteligencja z taktem

Twórcy narzędzia, na zarzuty że delegowanie nekrologów do AI nie jest dobrym rozwiązaniem dla cierpiącej rodziny, która chce być zaangażowana na każdym etapie pożegnania, odpowiadają, że sztuczna inteligencja ma ich przede wszystkim odciążyć, a nie zastąpić.

Wiele osób, które doświadczają utraty członka rodziny, z różnych powodów ma trudności z napisaniem osobistych i przemyślanych hołdów dla swoich bliskich. Mogą być zbyt przytłoczeni emocjonalnie, aby wiedzieć, od czego zacząć, lub zaabsorbowani ogromną liczbą zadań administracyjnych, którymi zwykle trzeba zająć się po stracie. To okropne uczucie siedzieć przed komputerem, wpatrując się w pusty ekran i mieć wrażenie, że zawodzisz swoją rodzinę i ukochaną osobę. Każde wsparcie, które może przeprowadzić ludzi przez ten proces, jest korzystne i ważne jest, aby dostęp do takiego wsparcia był zdemokratyzowany i udostępniony jak największej liczbie osób; generatywna sztuczna inteligencja służy jako korektor w tym zakresie.

Ron Gura, prezes Empathy

Algorytm generuje nekrolog na podstawie wypełnianego formularza. Wiele pytań nie jest obowiązkowych, a długość odpowiedzi może wahać się od kilku słów do kilku akapitów. Usługa AI wzorowana była na usługach pisania powszechnie oferowanych przez domy pogrzebowe i profesjonalne firmy. Samo narzędzie jest darmowe, a generowane przez nie opisy są nierozróżnialne od tych tworzonych ludzką ręką.

Startup cały czas rozwija swoje nowe narzędzie ale zaleca użytkownikom dokładne przejrzenie każdego wygenerowanego tekstu w razie ewentualnych pomyłek.