(Źródło: pixabay)
(Źródło: pixabay)

Dzięki AI dogadamy się ze zwierzętami

Naukowcy z organizacji Earth Species Project w pocie czoła pracują nad stworzeniem systemu AI do komunikacji ze zwierzętami. Dzięki niej zamierzają przyspieszyć wysiłki na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju.

Niesamowite zastosowania AI

AI, czyli algorytmy zdolne do uczenia się i programy symulujące, przynajmniej częściowo, zachowania inteligentne, to już nie tylko koncept rodem z Gwiezdnych Wojen czy Terminatora – to teraźniejszość, dzięki której jesteśmy zdolni dokonywać niesamowitych rzeczy.

Sztuczna inteligencja pomaga nam przewidywać tsunami, tworzyć poezję, rozpoznawać starożytne skamieliny, opracowywać nowe lekarstwa, a nawet można z nią podyskutować o życiu. Do palety niesamowitych zastosowań AI naukowcy z Earth Species Project chcą dołożyć możliwość komunikowania się… ze zwierzętami.

Jesteśmy o krok od zastosowania postępów, które obserwujemy w rozwoju sztucznej inteligencji dla ludzkiego języka do komunikacji ze zwierzętami. Szybko zmierzamy w kierunku świata, w którym prawdopodobna jest dwukierunkowa komunikacja z innym gatunkiem.

Katie Zacarian, dyrektor generalna i współzałożycielka Earth Species Project
Kroki do opracowania systemu komunikacji z innymi gatunkami (Źródło: earthspecies)
Kroki do opracowania systemu komunikacji z innymi gatunkami wg. ESP (Źródło: earthspecies)

Wieloetapowa praca nad AI

ESP, organizacja nonprofit z Kalifornii, od lat pracuje nad systemem opartym o AI do komunikacji ze zwierzętami na podstawie dekodowania wzorów w badaniach ekologii behawioralnej. Obejmuje to analizę dużych zbiorów danych, zawierających zwierzęce komunikaty wizualne, ustne i fizyczne. Celem jest ustalenie, w jakich warunkach zwierzę wytwarza sygnał komunikacyjny, jak reaguje odbierające zwierzę i które sygnały są istotne.

Do tego niezbędna jest technologia AI, biorąc pod uwagę ogromne ilości danych, które są gromadzone za pomocą coraz bardziej wyrafinowanych czujników i urządzeń rejestrujących. Gra jest warta świeczki – słuchanie ekosystemów i dekodowanie komunikacji zwierząt może pomóc ekologom ocenić stan środowiska naturalnego i reagować adekwatnie do sytuacji, np. ustanawiając strefy ochronne.

Nie jesteśmy jeszcze pewni, jakie będą wszystkie zastosowania tej technologii w świecie rzeczywistym. Uważamy jednak, że odblokowanie zrozumienia komunikacji innego gatunku będzie bardzo ważne, gdy będziemy pracować nad zmianą sposobu, w jaki ludzie postrzegają swoją rolę w ekosystemie, i gdy wymyślimy, jak współistnieć na planecie.

Katie Zacarian, dyrektor generalna i współzałożycielka Earth Species Project