Łysienie i utrata włosów
Łysienie i utrata włosów, źródło: Pixabay

Sztuczna inteligencja pomoże pokonać łysienie?

Łysienie to zmora i to nie tylko starszych mężczyzn. Naukowcy zaprzęgają sztuczną inteligencję do stworzenia nowej terapii nanozymowej, która pozwoli na zregenerowanie włosów i powstrzyma łysienie. Czy to w ogóle możliwe?

Łysienie – urok czy choroba?

Łysienie objawia się nadmierną i znaczną utratą włosów. Jest to objaw chorobowy, który związany jest z zanikaniem wytwarzania włosów w mieszkach. Łysienie może wynikać z przyjmowanego leczenia, hormonów, stanów zapalnych, nadmiaru wolnych rodników tlenowych czy cech genetycznych i nie jest tylko domeną mężczyzn, ale dotyczy także kobiet. To znacząco może wpływać na naszą psychiczną formę i wprawiać nas w zakłopotanie oraz powodować utratę pewności siebie.

Naukowcy z Nano Letters, chcąc zapobiegać procesowi łysienia, postanowili wykorzystać sztuczną inteligencję, aby móc odnaleźć sposób na jego zneutralizowanie. Dlatego też użyli znanego już wcześniej plastru mikroigłowego oraz wykorzystali sztuczną inteligencję (AI) do odnalezienia związku, który pokonałby zjawisko łysienia.

Łysy mężczyzna, łysienie
Łysy mężczyzna, źródło: Pixabay

Plaster mikroigłowy na łysienie

Lina Wang i Zhiling Zhu, wraz z innymi badaczami, postanowili wykorzystać uczenie maszynowe do stworzenia nowego i lepszego nanozymu, który pozwoliłby na efektywne leczenie łysienia.

Dzięki AI naukowcy przebadali 91 różnych kombinacji metali przejściowych, fosforanów oraz siarczanów w taki sposób, aby uzyskana kombinacja była najbliższa do SOD-u, czyli dysmutazy ponadtlenkowej, będącej jednym z enzymów. SOD i nanozymy umożliwiają usuwanie wolnych rodników tlenu, które bezpośrednio wpływają na proces łysienia.

Przeprowadzenie badań z udziałem sztucznej inteligencji umożliwiło odnalezienie związku MnPS3, który w postaci nanoarkuszy został zsyntetyzowany za pomocą chemicznego transportu manganu, fosforu oraz siarki. Powstały związek został użyty w postaci plastrów mikroigłowych do badań na myszach. Myszy poddane eksperymentowi cierpiały na łysienie androgenowe. Zastosowanie plastrów mikroigłowych z MnPS3 spowodowało zregenerowanie u zwierząt włosów w ciągu zaledwie 13 dni!

Naukowcy, którzy opracowali tą metodę, twierdzą, że badanie na myszach udowodniło wynalezienie nowej nanozymowej terapii regeneracji włosów.