Google Chromecast HD 4K
(fot. Google)

Google Chromecast 4K z pierwszą aktualizacją w tym roku. Szału nie ma

Google wciąż nie rezygnuje i rozwija swojego flagowego Chromecasta 4K. W zeszłym roku urządzenie to dostało dużą aktualizację podnoszącą system Android TV z wersji 10 do 12, co okazało się dość problematyczną zmianą dla większości użytkowników, między innymi przez dużą ilość nowych błędów i problemów w oprogramowaniu. Najnowsza aktualizacja próbuje to naprawić.

Chromecast 4K z nową (i drobną) aktualizacją systemową

Jeśli jesteście posiadaczami Chromecasta 4K, to możecie już pobierać najnowszą aktualizacje systemową dla swojego urządzenia o numerze STTE.220920.016.H1. Jak informuje portal 9to5google.com, nowa aktualizacja dla Chromecasta 4K to raczej nic wielkiego, bo zaledwie poprawki bezpieczeństwa i „Inne poprawki błędów i wydajności„, które są standardowym synonimem dla zdania „Coś tam niby zrobiliśmy, ale raczej tego nawet nie zauważycie„.

Cała aktualizacja waży nieco ponad 50 MB, co rzeczywiście nie zapowiada zbyt wielu dużych zmian. Dla porównania, zeszłoroczna aktualizacja z Androidem 12 dla przystawki od Google ważyła 722 MB, czyli ponad 14 razy więcej. Dostarczyła ona jednak sporo problemów.

Google Chromecast HD
Google Chromecast – (fot. 9to5Google)

Android 12 na Google Chromecast 4K – hit czy kit?

W październiku zeszłego roku informowałem Was o tym, że Google Chromecast 4K nareszcie dostał aktualizacje do Androida 12 (w wersji TV oczywiście). Niestety, jak się okazało, nie była to najlepsza aktualizacja i wielu posiadaczy Chromecasta zaczęło narzekać na nowy system – w tym również nasi czytelnicy:

Dajcie spokój, aktualizacja do 12 zepsuła mnóstwo rzeczy, od niedziałających funkcji/programów po spadek wydajności czy klatkowanie streamowanych zasobów (sam mam te problemy po aktualizacji do 12). Bez problemu można znaleźć na forach (i suporcie google) wątki gdzie ludzie to zgłaszają i szukają sposobu na powrót do 10tki :/

Bogdan, komentarz pod wpisem oiot.pl

Po aktualizacji straciłem hdr – niby włączony a nie działa, lipa

Janusz, komentarz pod wpisem oiot.pl

I rzeczywiście – w sieci łatwo można było znaleźć sporo narzekania użytkowników Chromecasta z Android TV 12, ale (co na plus) Google dość szybko uporało się z większością najpoważniejszych problemów w kolejnej łatce oprogramowania. Niestety jednak nie ze wszystkimi, dlatego dużo osób liczyło na kolejne duże poprawki w najnowszej aktualizacji, co – jak widać – nie zostało do końca zapewnione.

Miejmy nadzieję, że kolejna aktualizacja zapewni Chromecastowi 4K coś więcej, niż tylko poprawki bezpieczeństwa i małe usprawnienia.