(źródło: Google)
(źródło: Google)

Tego nie możesz robić, chcąc korzystać ze sztucznej inteligencji Google

Google intensywnie pracuje nad narzędziami AI, dlatego też firma opublikowała obszerną listę zakazów dla użytkowników sztucznej inteligencji w aplikacjach. Wszystko to zanim udostępnił odświeżonego Gmaila i Dokumenty.

Zakazy dotyczące niebezpiecznych i złośliwych działań

Firma Google opublikowała zasady, a przede wszystkim zakazy, których powinien trzymać się użytkownik podczas wykorzystywania generatywnej sztucznej inteligencji w poszczególnych narzędziach. Jak wynika z listy, firma zabrania wykonywania i ułatwiania niezgodnych z prawem działań, w których wymienia między innymi promowanie nielegalnych treści w postaci wykorzystywania seksualnego czy terroryzmu.

Google zabrania również nadużyć w postaci ingerowania czy zakłócania prowadzenia usług, przez generowanie spamu czy wszelkiego rodzaju oszustw, w tym tworzenia złośliwego oprogramowania. Technologiczny gigant zakazuje również prób obejścia filtrów bezpieczeństwa, które mogłyby sprawić, że modele działają sprzecznie z zasadami polityki tej firmy.

(źródło: Google)
(źródło: Google)

Firma zabroniła również generowania szkodliwych treści w postaci promowania czy zachęcania do mowy nienawiści, przemocy, samookaleczeń, a także śledzenia ruchów innych użytkowników w sieci.

Ostrzeżenie o możliwości wygenerowania niewłaściwych i obraźliwych treści przez narzędzia AI

Google zakazuje również generowania i rozpowszechniania treści dezinformujących i wprowadzających w błąd innych użytkowników. Firma wspomina tutaj przede wszystkim o zakazie fałszywego przedstawiania się i podszywania się pod inne osoby. Zakazy dotyczą także wprowadzania nieprawdziwych informacji w specjalistycznych dziedzinach takich, jak kwestie finansowe, zdrowotne, rządowe czy prawne. Zakazane jest również generowanie treści o charakterze wprost dotyczącym seksualności i pornografii.

Błędna odpowiedź Barda (źródło: Google)
Błędna odpowiedź Barda (źródło: Google)

W „dodatkowych warunkach korzystania z usługi” Google informuje także o możliwych pomyłkach, obraźliwych i nieprawdziwych treściach, które mogą zostać wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Firma zachęca z tego względu do rozważania treści, które użytkownicy mają zamiar publikować lub wykorzystywać w inny sposób.

Gigant wspomina również o tym, aby nie polegać na treściach dotyczących spraw zdrowotnych, prawnych, finansowych oraz zachęca do bezpośredniego kontaktu ze specjalistami danego zakresu tematycznego.