Leki, tabletki, antybiotyki, AI (źródło: Pixabay)
Leki, tabletki, antybiotyki (źródło: Pixabay)

Robot gdańskiej apteki to ewenement na skalę Europy. Zajmie się produkcją leków cytotoksycznych

Jedna z gdańskich aptek wykorzystuje robota zasilanego sztuczną inteligencją do produkcji leków cytostatycznych. Substancje są elementem terapii onkologicznych, a ta wyjątkowa maszyna to jedyny tego typu sprzęt na terenie Europy.

Robot produkuje cytostatyki w aptece

Dziedzina robotyki prężnie się rozwija i, choć coraz częściej można spotkać tego typu sprzęty, nadal nie są one wykorzystywane w skali, która wspomagałaby człowieka na wielu polach. Jest jednak miejsce w Polsce, które wyróżniło się na tle całej Europy i zainstalowało maszynę odciążającą człowieka w jego codziennej i niezwykle trudnej pracy.

Apteka Szpitalna Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku zaopatrzyła się w wyjątkowego na skalę Starego Kontynentu robota. Jego zadaniem jest produkcja leków cytotoksycznych, jak komentuje dyrektor naczelny UCK, zastosowanie tego sprzętu jest „przeskokiem o co najmniej dekadę”. Tego typu urządzeń jest tylko kilka na całym świecie.

Leki cytotoksyczne, inaczej nazywane również cytostatykami, to substancje, które wykorzystywane są w procesie leczenia nowotworów typu złośliwego. Choć farmaceutyki mogą pomóc w walce z rakiem, charakteryzują się wysoką toksycznością, zarówno dla chorych, jak i zdrowych tkanek. Oznacza to, że nie tylko podaż leku musi odbywać się w odpowiednich warunkach oraz przez zabezpieczony i wyszkolony personel, ale również przygotowanie tych substancji.

Robot wspomaga produkcję cytostatyków (źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne)
Robot wspomaga produkcję cytostatyków (źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne)

Maszyna zasilana sztuczną inteligencją

Robotyzacja produkcji cytostatyków pozwala na realizację procesu w systemie zamkniętym, dzięki czemu narażenie personelu jest zdecydowanie mniejsze. Co więcej, otrzymywane leki charakteryzują się możliwie najwyższą jakością. Produkty lecznicze mogą być dostarczane w sposób szybszy i bardziej precyzyjny dla konkretnego pacjenta.

Zainstalowana w UCK maszyna do pracy wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji. Została wyposażona w 16 kamer, umożliwiających kontrolę wielu etapów pracy oraz 4 automatyczne ramiona. Poza tym sprzęt ma osiem stacji roboczych i osiem niezależnych stanowisk do mieszania, a także magazyny na fiolki czy strzykawki.

Robot może w ciągu zaledwie jednej godziny wyprodukować aż 70 dawek cytostatyku.