Symbol walki z rakiem piersi (źródło: Pixabay)
Symbol walki z rakiem piersi (źródło: Pixabay)

Postępy w wykrywaniu raka piersi dzięki sztucznej inteligencji

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów, który dotyka miliony kobiet na całym świecie. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Współczesne badania wskazują, że sztuczna inteligencja (AI) może odgrywać kluczową rolę w wykrywaniu tego rodzaju raka. Dzięki zastosowaniu AI w procesie diagnostycznym, uzyskujemy wyniki porównywalne z diagnozami uznanych radiologów, co wynika z badania przeprowadzonego przez Kristinę Lång.

Zastosowanie AI w praktyce klinicznej

Badanie Lång, opublikowane w czasopiśmie Lancet Oncology, jako pierwsze skorzystało z AI do wykrywania raka piersi na mammogramach w kontrolowanym eksperymencie. Wstępne wyniki szwedzkiego badania pokazują, że AI wykrywa więcej nowotworów, minimalizując jednocześnie fałszywe pozytywne wyniki.

Badanie polegało na losowym przydzieleniu mammogramu ponad 80000 kobiet podzielonych na dwie grupy. Jedna z nich korzystała z badań przesiewowych wspomaganych sztuczną inteligencją, a druga z podwójnego odczytu – co jest standardową praktyką w Europie, gdzie dwóch radiologów niezależnie sprawdza każdy mammogram.

diagnozowanie raka (źródło: Pixabay)
Diagnozowanie raka (źródło: Pixabay)

W grupie pierwszej korzystającej z AI oprogramowanie segregowało skany, określając, które z nich są obarczone niskim ryzykiem i do ich zbadania będzie potrzebny tylko jeden radiolog, lub te o wysokim ryzyku, które wymagają udziału dwóch radiologów. Finalnie wykazano, że ta grupa wykryła o około 20 procent więcej nowotworów. Miała również podobną liczbę wyników fałszywie dodatnich, a kobiety wezwano do dalszej analizy, jak w grupie standardowej.

Wspomniane badanie miało na celu określenie, czy technologia ta może być używana w opiece zdrowotnej w celu odciążenia zespołów medycznych i zapewnienia dokładniejszych diagnoz. Jednak eksperci ostrzegają, że jest ona wciąż udoskonalana, i należy ją bacznie sprawdzać, aby uniknąć nadmiernego diagnozowania lub też w drugą stronę — pomijania nowotworu, szczególnie u kobiet z bardziej gęstą tkanką piersiową. Ważne więc jest, by badania nad AI uwzględniały różnorodność populacji.

Kierunek rozwoju technologii

Radiolodzy na całym świecie obserwują rozwój technologii z zainteresowaniem. Choć w wielu krajach wyniki z mammogramów nie są poddawane ocenie przez dwa niezależne zespoły, to teraz AI może stać się nieocenionym wsparciem w procesie diagnozy.

Jedno jest pewne: sztuczna inteligencja zmienia oblicze medycyny, a jej potencjał w diagnozowaniu raka piersi jest ogromny. Jak każde nowe narzędzie, wymaga ona jeszcze wielu badań.